Нова руска авиобаза е проектирана специално за тестване на стелт бомбардировач от следващо поколение PAK DA. Министерството на отбраната на Русия възложи работа по създаването на ново съоръжение, посветено на разработването и тестването на стратегически бомбардировач от следващо поколение. То е разработван по програмата PAK DA. Това съобщава военното издание Military Watch. Съобщението идва месец след като конкурентната американска програма B-21 Raider видя първия прототип на самолет да направи първия си полет на 10 ноември. А тъй като китайският бомбардировач H-20 се очаква да направи първия си полет в рамките на 24 месеца.
It’s not just the Americans. This is a new Russian bomber called PAK DA. pic.twitter.com/bXteWRx8PE
— UFO/UAP News (@uap_news) December 17, 2022
Руският държавен отбранителен конгломерат Rostec съобщи относно работата по новото съоръжение:
„Персоналът на предприятието на „Ростех“, съставен от Семьон Старцев, Дмитрий Пивоваров, Александър Маланин и Никита Сократов, спечели наградата в категорията:
„За принос в създаването на изпитателната база.“
Експертите откроиха работата си по създаването на набор от стендово оборудване за тестване на въздушни пускови установки. По програмата „Перспективен авиационен комплекс на далечната авиация“ (PAK DA) специалистите извършиха пълен цикъл от научноизследователска и развойна дейност. И опитно-конструкторска работа за създаване на тестване основа и набор от тестови стендове.
Проектът беше финализиран през 2019 г.
След като проектът на бомбардировача беше финализиран през 2019 г., беше съобщено, че двигател от следващо поколение, който да го задвижва, с кодово име Izdeliye RF, е започнал стендови тестове през 2022 г. Като се очаква да използва много от същите технологии като двигателя AL-51F (известен преди като Saturn 30). Разработен за следващото поколение изтребител Су-57.
Истребители Су-57 смогут запускать рой мини-дронов https://t.co/h5WrP4Nrfg
— Сергей Самарский (@serge_063) December 9, 2023
Забавянето на разработването на стратегически бомбардировач от следващо поколение все пак е основен фактор. Той е накарал руското министерство на отбраната да финансира възобновяването на производството на стратегическия бомбардировач Ту-160 от края на 2010 г. Като подобрен вариант Ту-160М, с най-малко 50 нови самолети , построени по тази програма. Се очаква да служат като спирачна точка, докато първите бомбардировачи, построени по програмата PAK DA, започнат да влизат в експлоатация.
Modernized Tu-160M „White Swan“ strategic bomber Tu- 160 are in the final assembly shop. They were assembled before that pic.twitter.com/OUlgo3t0Xd
— Middle East Update (@islamicworldupd) February 14, 2023
Първият нов Ту-160 влезе в експлоатация през декември 2022 г. В началото на десетилетието се очакваше PAK DA да влезе в експлоатация до 2027 г. Вероятно по-рано , като се очаква серийното производство да започне между 2026 и 2027 г. Липсата на значителни признаци за напредък в развитието оттогава накара все по-голям брой експерти да прогнозират, че навлизането на услугата може да започне едва през 2030 г. Това ще съвпадне плътно с очакваното прекратяване на производството на Ту-160, което потенциално ще позволи на Казанския авиационен завод, където в момента се произвеждат самолетите, да премине плавно към производството на своя наследник от следващо поколение.
Русия съобщи за PAK DA
През юни 2021 г. източници от военно-промишления комплекс на Русия съобщиха, че „за PAK DA се разработва напълно нова система за въздушна отбрана. Която ще я защитава от всички видове оръжия – радарни и оптични“. И че самолетът ще постави много силен акцент върху електронната война за защита срещу вражески атаки с ракети земя-въздух и въздух-въздух. Според източника новият бомбардировач ще бъде създаден изключително за изстрелване на ракети и няма да разчита на гравитационни бомби.
„Това ще позволи на самолета да не навлиза в зоната на ПВО на противника, да поразява определени цели от Световния океан или от територията на друга държава.“
Такива изисквания за ефективност ще доведат до много по-малко напрегнати изисквания към способностите на бомбардировача за стелт. И вероятно до много по-ниски производствени и оперативни разходи. Но също така ще забравят способността да носят големи проникващи боеприпаси за удари по закалени или укрепени цели. Сравними с американските B-2.
“🇬🇧 Bombardero furtivo B-2 Spirit aterrizando en RAF Fairford en el Reino Unido.
Es un ejercicio de rutina o el comienzo de algo más grande?”pic.twitter.com/2rUEpOd5Rs
— Federico Alves, Econ. (@federicoalves) December 13, 2023
В епохата на бързо модернизиране на радарните способности, които все повече заплашват да оставят дори най-невидимите бомбардировачи неспособни да нанасят проникващи удари с помощта на гравитационни бомби. Фокусът на програмата PAK DA върху използването на ракети с много голям обсег и стартирането на електронни атаки може да се окаже оптимален и много по-рентабилен начин за развитие.
I personally think PAK DA is the best dollar bomber pic.twitter.com/82HSdFNRkD
— NINETYNINE ᶰᵒᵛᶺ🇹🇼🇯🇵🇺🇦 (@TIME_1011) September 9, 2022
Още новини четете в секция Свят.