Николай Кръстев, журналист в БНТ, в специално интервю за SafeNews коментира последните провокации на македонският премиер спрямо България. Според Кръстев България не трябва да се хваща на всяка провокация на новите власти в Скопие. А на тях им е необходимо непрекъснато да провокират, да създават проблеми в двустранните ни отношения.
SN: Г-н Кръстев, поредното изявление на премиерът Християн Мицкоски, че гражданите им ще скъсат българските паспорти щом Северна Македония влезе в ЕС, е и поредната провокация. От българска страна реакция няма. Защо?
Не. Мисля, че от българска страна не бива постоянно да се хващаме на провокациите. Както и вие казахте, те ще следват нашите отношения оттук нататък след проведените парламентарни и президентски избори в нашата югозападна съседка. Защото всичко това, което ще говори Християн Мицкоски, е да създава напраежение и да намалява нивото на позитивния дух, колкото и малко да е той в момента. Всичко това ще създава напрежение България да реагира във всяка минута. И ми се сува безсмислено. Вече трябва да сме по-умерени, защото ЕС отговаря от името на България. Специалният пратеник на германското правителство за Западните Балкани Мануел Сарацин казва, че Коридор №8 трябва да бъде завършен, констиуционните промени трябва да бъдат реализирани докрай от македонските власти. Това показва, че и Евопа вижда проблема, който се създава в Северна Македония след идването на власт на националистическата партия ВМРО-ДПМНЕ.
ВМРО-ДПМНЕ гравитира около управляващата сръбска пратия на президента Вучич и партията на унгарския министър-председател Виктор Орбан. Ние трябва да бъдем много внимателни, да търсим партньори в ЕС и да обясняваме колко важна е ситуацията в Западните Балкани, подчертава Николай Кръстев.
Появата на консервативно правителство като това на Християн Мицкоски ще бъде насочено срущу България с всякакви аргументи. България излезе с позиция. Дори МВнР излезе с позиция, как трябва да бъдат спазвани международните договори. Министерският съвет също излезе с позиция в този момент. България не трябва да се хваща на всяка провокация на новите власти в Скопие. А на тях им е необходимо непрекъснато да провокират, да създават проблеми в отношенията с България. Те вече не говорят за България като име, а като „източния съсед“. Говори се, че Коридор №8 ще завършва в полусляпа улица, което е в тунела спрямо България. Непрекъснато ще се вядят аргументи от новите македонски власти, които ще искат да не се върви по пътя на добросъседството. Този път е основният елемент в двустранния договор между България и Северна Македония, който беше подписан преди 7 години от тогавашните министър-председатели Зоран Заев и Бойко Борисов.
SN: Г-н Кръстев, в какви геостратегически игри се забърква македонският премиер с настояването ЕС да пренасочи средствата за изграждане на коридор №8 към модернизацията на коридор №10?
Играта е много голяма. Не знам, дали Мицкоски съзнателно или несъзнателно го прави. Според мен е повече съзнателно, отколкото несъзнателно. Сега разбираме, че той като инженер говори за проекта Коридор №8. Но той е избран не да бъде инженер начело на македонското правителство. Ако искаше да бъде такъв, можеше да продължи като преподавател в Техническия университет в Скопие. Длъжността „премиер“ се заема от политик и човек с политическа визия. Защото това е политически знак. От тук нататък вие казвате: няма нужда от Коридор №8, не бил добър проектът, нямало достатъчно ангажименти от българска страна. Г-н Мицкоски не трябва да преценява, дали България има ангажименти или няма към създаването на Коридор №8. Напротив, България още преди 30 години по времето на Жельо Желев, заедно с македонския му колега Киро Глигоров подписаха договори в тази посока. Заедно със Сали Бериша, албанският тогава министър председател, бяха подписани договорености този проект да бъде реализиран.
И не може сега г-н Мицкоски да говори през цялото време и най-малкото той не продължава политиката на своите предшественици в Северна Македония, преди Република Македония, за изграждането на Коридор №8., обръща внимание Николай Кръстев.
Тук става въпрос за нещо много важно. Коридор №8 е включен в обхвата на европейския транспортен коридор Западни Балкани-Източно Средиземноморие. Той е приоритет не само за ЕС, но и за нашите партньори в НАТО. Защото България и Северна Македония са много важен елемент от НАТО. Южният фланг се оказва стратегически важен заради руската агресия в Украйна. И през този коридор ще бъдат транспортирани не само стоки и капитали, както е в гражданския му смисъл. Ако се наложи, ще бъдат транспортирани и военни ресурси. Никой не би желал да се стига до такова развитие, но виждате, че вече живеем в условия на продължаваща повече от две и половина години война. ЕС застава на страната на жертвата. И за това е неразбираемо, как г-н Мицкоски някак си заема страна, която виждаме в поведението на Виктор Орбан, който говори за войната в Украйна и казва: „Трябва да има мир“.
Да, всички искаме мир, но при справедливи условия. Г-н Мицкоски не е на особената висота да разбира докрай позицията, която заема. Коридор №8 има много по-важно значение от Коридор №10, пояснява Николай Кръстев.
Коридор №10 отново връща старата парадигма на Балканите: разделението от север на юг и търсенето на нови партньори. Неслучайно говорих за унгарския министър-председател. Трябва да ни притеснява икономическото, медийното и политическо влияние на Виктор Орбан и Фидес в Северна Македония. Това са големите проблеми в българо-македонските отношения. Ние трябва да обясняваме на нашите партньори в Будапеща, да обясняваме на нашите партньори в Брюксел: защо е вредно това икономическо и политическо влияние в нашата юго-западна съседка. С даден 1 милиард евро новите македонски власти се похвалиха още преди да встъпят във власт. Мицкоски каза, че чакат големите пари, които ще дойдат. А тези пари се оказаха заем от китайска банка. Ето, за това става въпрос. Българската дипломация трябва да работим в многоканален режим, през който да влияе и да убеждава не само Будапеща, но и партньорите ни в Брюксел.
От една страна ще трябва да се спира и китайското влияние чрез дадения заем на македонските власти. По времето на Груевски ще ви припомня, че той също се възползваше от китайските пари за изграждането на магистралата до Охрид. От друга страна България ще трябва да убеди партньорите си от Будапеща, че те помагат на антибългарската риторика в Северна Македония. Което за нас е немислимо и сериозен проблем, предлага Николай Кръстев.
Не може премиерът Мицкоски да говори, че Коридор №8 е авантюра. От ЕС той вече получи сигнали и тепърва ще получава сигнали и от НАТО. Крайно време е той да вземе компетентното решение, че Коридор №8 не е авантюра. Това е коридор, който осигурява стратегическа стабилност на Балканите и в Адриетичаско-Черноморския регион като цяло.
SN: Г-н Кръстев, заради напреженията със Северна Македония какви други инфранструктурни проекти България загуби?
Много важен проект е газопроводът от Петрич за Струмица. Този проект можеше да даде възможност на българския бизнес. Да се извърши газификацията на Северна Македония. Да се подпомогне процесът на изграждането на крак от Косово. Оттам да се газифицира косовската икономика. Да се потърсят нови варианти, чрез които България щеше да се наложи като допълнителен голям играч на регионалната икономическа сцена. С довеждането на азерски газ на точката Комотини-Стара Загора. И България заема сега централно място. Виждаме, че Сърбия се съгласи да изгради газопровода с България, който е част от тази регионална енергийна система за сигурност.
Азерският газ, минаващ през България и отправящ се към Румъния и Молдова, а в дългосрочен план и до Украйна ще придава на България все по-важно значение на Балканите, казва Николай Кръстев.
Нашата стана можеше да се възползва от това централно и икономическо място на Балканите. България можеше да закупи не само тези 20% от терминала, който е на Бяло море в Гърция. Можеше да закупи и 30% и да вземе по-голям кредит от европейските институции срещу по-малки лихви. През последните две години и в момента икономическите условия помагаха България да може да се задължи повече пред европейските банкови институции, за да спечели стратегическо влияние на Балканите. Ако всичко това беше обяснено на нашите партньори в Брюксел, Берлин и Париж, значението, което имаше и можеше страната ни да придобие допълнително, щеше да направи така, че българската дума да тежи много повече в нашия регион. Вижда се, колко е важна ролята на България и в региона на Черно море, заради руските военни действия в Украйна и в Черноморието.
Можехме да имаме още повече контролно пропускателни пунктове между България и Северна Македония. А за това частична вина имаме и ние, обобщава Николай Кръстев.
Проект, който чака своето реализиране, е Берово – Струмяни. Проект, който щеше да помогне още повече в сферата на туризма, в свързаността и нямаше нужда да се пътува в Северна България и границата със Северна Македония с Гюешево. Трябваше този пункт да бъде отворен и да стимулира туристическия поток между двете ни страни. А отделно да свързва регионите от съседна Македония с побратимените им региони в Югозападна България. Това можеше да се реализира. И тук идва въпросът: защо не го направихме, а чакахме толкова дълго време? Но вероятно ще трябва да изчакаме още много дълго време, докато е на власт в Северна Македония управлението на премиера Мицкоски. Не виждам, дали ще се търсят пътища за реализиране на добросъседството, което е най-важния елемент в нашите двустранни отношения.