Четири акцента от интервюто на Тъкър Карлсън с Владимир Путин. Тъкър Карлсън публикува в четвъртък интервюто си с руския президент Владимир Путин, в което двамата обсъждат войната в Украйна, разширяването на НАТО и отношенията на Русия със Съединените щати.
Ep. 73 The Vladimir Putin Interview pic.twitter.com/67YuZRkfLL
— Tucker Carlson (@TuckerCarlson) February 8, 2024
Интервюто, записано във вторник и пуснато за първи път ексклузивно онлайн чрез Tucker Carlson Network, продължава повече от два часа, по време на които Путин също споделя мислите си по теми като AI (международните разпоредби може да са необходими някой ден) и за следващия президент на САЩ.
След донякъде оспорвано начало, при което Путин попита своя интервюиращ дали „ще водят токшоу или сериозен разговор“, двамата мъже разговаряха широко и дори по-късно се смееха на забележката на Путин за „токшоу“.
Ето и някои от основните акценти в интервюто.
Когато Карлсън попита Путин дали смята, че украинският президент Володимир Зеленски все още „има свободата да преговаря за уреждане на този конфликт“, Путин отговори, че вярва, че това е така.
Тогава той заяви, че след като руските преговарящи са се опитали да постигнат мирно споразумение с Украйна по време на ранните етапи на войната, започнала през февруари 2022 г., западните страни са убедили Зеленски да продължи да се бие.
Тогава Путин каза, че Зеленски е подписал указ, който забранява преговорите с Русия.
„Но как ще преговаряме, ако той е забранил на себе си и на всички да правят това?, попита Путин. „Знаем, че той предлага някакви идеи за това споразумение, но за да се споразумеем за нещо, трябва да имаме диалог.
Противопоставянето с НАТО
По време на интервюто Путин говори надълго и нашироко за противопоставянето си на разширяването на НАТО, но също така обсъди как веднъж е попитал за възможността Русия да се присъедини към алианса.
Според Путин веднъж той е говорил с тогавашния президент Бил Клинтън за перспективата Русия да стане член на блока. Той твърди, че Клинтън първоначално е отговорил: „Мисля, че да“, но по-късно същата вечер американският лидер се е отказал след разговор с екипа си, казвайки на Путин, че присъединяването на Русия към НАТО не е възможно по това време.
„Ако той беше казал „да“, процесът на сближаване щеше да започне и в крайна сметка това можеше да се случи, ако бяхме видели някакво искрено желание от страна на нашите партньори. Но това не се случи“, каза Путин на Карлсон. „Е, не означава не.“
Той чувства, че САЩ се страхуват от Китай повече от Русия
Карлсън и Путин говориха за това как САЩ и Русия изглеждат така, сякаш ще имат добри отношения след падането на Съветския съюз, но това не е така.
„Западът се страхува от силен Китай повече, отколкото от силна Русия, защото Русия има 150 милиона души, а Китай има 1,5 милиарда население. И икономиката му расте главоломно или с 5 процента годишно“, отговори Путин.
Той продължи: „Потенциалът на Китай е огромен. Това е най-голямата икономика в света днес по отношение на паритета на покупателната способност и размера на икономиката. Тя вече изпреварва Съединените щати и расте с бързи темпове.“
След това руският президент каза: „Нека не говорим кой от кого се страхува. Нека не разсъждаваме по този начин“.
Путин изрази мнението си за следващия президент на САЩ
Путин не подкрепя нито един кандидат на изборите през 2024 г., но каза, че не си спомня последния път, кога е говорил с президента Джо Байдън. Той също така каза, че е имал добри отношения с бившия президент Доналд Тръмп, когато републиканецът беше в Белия дом.
Най-високата му оценка обаче беше дадена на бившия президент Джордж У. Буш.
„Имах много добри отношения с Буш. Знам, че в Съединените щати го представяха като някакво селско момче, което не разбира много. Уверявам ви, че това не е така“, каза Путин.
След като добави, че Буш „направи много грешки по отношение на Русия“, но въпреки това е „имал много добри отношения с него“.
На въпрос на Карлсън дали отношенията с Русия ще се подобрят с нова администрация след Байдън, Путин каза, че „не става въпрос за лидера“, а по-скоро за решенията на „управляващите елити“.
Източник: Newsweek, Превод: SafeNews
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News Showcase
Още новини четете в секция Свят.