Социологическо проучване показва, че по-малко от една четвърт от американците биха били готови да се присъединят към армията, ако САЩ влязат във въоръжен конфликт, съобщи Newsweek в статия под заглавие „Американците вече не искат да се бият за страната си“.
Затруднения при набирането на войници през последните години и то с недостиг от цели набори с хиляди, изпитват въоръжените американските сили. Ново проучване показва, че американците не биха се присъединили към армията, дори ако страната е във война, предава obektivno.bg.
Според проучване на Echelon Insights 72% от американците не биха желали да служат доброволци във въоръжените сили, ако страната влезе в голям конфликт. Само 21% от анкетираните казват, че биха се присъединили към американската армия при тези обстоятелства. Проучването е проведено от 23 до 26 октомври.
„Сега имаме ударни групи, самолетоносачи с морска експедиционна единица извън Израел“, каза Джъстин Хендерсън, американски военен специалист. – „Ние финансираме две войни, но всъщност имаме войници на терен, дронове над Газа. Така че вече сме замесени там и не сме сигурни какво се случва в Тайван. Така че това е много бурно време за нас, защото не знаем какво ще се случи.“
Според Том Шугарт, който е сътрудник в мозъчния тръс Център за нова американска сигурност казва:
„Да кажем, че ВМС не успяват да привлекат хората, от които се нуждаят, за да управляват подводници и самолети… ако попаднете в голям конфликт, ще отнеме време да обучите хора“.
Според анализаторите състоянието на американската икономика затруднява набирането на персонал – в период на ниска безработица и растящи заплати военната служба се смята за по-малко привлекателна за младите хора. Необходима е известна степен на икономическа принуда, за да се постигнат целите за набор.
„Определено има силна връзка между нивото на безработица и колко трудно е да се наемат хора“, каза Шугарт. „Когато сме в рецесия и безработицата е висока, тогава армията като цяло има много малко проблеми с набирането на необходимия им брой, защото хората търсят работа.“
Обвинения към „цивилните медии“ отправи Дейвид Юстис, главен изпълнителен директор на Military Recruiting Experts. След нахлуването на САЩ в Ирак през 2003 г. филми и телевизионни програми включват сюжетни линии, демонстриращи борбата на ветерани да се адаптират към живота извън въоръжените сили. Около 24 ветерани се самоубиват всеки ден в Съединените щати, според скорошно проучване, спонсорирано от Министерството на отбраната на САЩ и Университета на Алабама.
Постоянният недостиг на персонал е допринесъл за това американската армия да е с най-ниска числесност от 1940 г. насам.