Изследователи от Мичиганския университет, в сътрудничество с учени от Нюйоркския университет и Калифорнийския университет в Сан Франциско са създали невронна мрежа, предсказваща мутации в клетки на рак на мозъка за по-малко от 90 секунди. Резултатите от работата им са публикувани в списание „Nature Medicine”.
Изкуственият интелект, наречен DeepGlioma използва свалени изображения за анализ на туморни проби, взети по време на операция. Идеята за този проект – съчетаване на невронна мрежа с хистология, възниква още през 2019 г. В резултат на това технологията може бързо да идентифицира наличието на генетични мутации в патологичните клетки със средна точност от над 90 процента.
Експериментът включва данни от около 150 пациенти с дифузен глиом – най-често срещаният и смъртоносен първичен мозъчен тумор.
Преди появата на DeepGlioma медиците не са имали възможност да откриват генетични рискове при злокачествените новообразувания по време на операция. Молекулярното изследване на туморите е особено важно за пациентите с рак на мозъка, тъй като в зависимост от вида на класификацията им е възможно да се определи най-добрият метод на лечение и последиците от хирургичната намеса.
Например при пациенти с астроцитом при пълно отстраняване на тумора могат да се спечелят средно пет години в сравнение с други подтипове на дифузен глиом. Молекулярната диагностика обаче обикновено не е достъпна във всички медицински центрове, а там, където е налична, диагностицирането може да отнеме седмици.