Замисляме ли се с какво храним децата си? Замисляме ли се за качеството на храната, която те консумират? Даваме ли си сметка как се отразяват на детския организъм вафлите, чипсовете, тестените и пакетирани храни, които изобилстват с подобрители, овкусители, консерванти и не на последно място захари?
Трябва ли още от ранна детска възраст да изградим у децата си култура на хранене и необходимо ли е родители, възпитатели и държавата в лицето на здравното министерство и министерството на образуванието да работят заедно в посока подобряване на качеството на храната предлагана в учебните заведения?
Може ли с правилно хранене и физическа активност да предотвратим заболявания като захарен диабет, метаболитен синдром, инсулинува резистентност, хиперактивност, затлъстяване и редица други, които все по- често срещаме дори и при малчугани под 6 годишна възраст. Искаме ли нашите деца, нашето бъдеще да расте здраво?
Отговори на тези и други въпрси пред камерата на Safenews дава доц. д-р Димитър Гугутков, изпълнителен директор на Медицински комплекс “Доверие”, който освен високо ценен и уважаван специалист е и горд баща на три деца.
Цялото интервю със специалиста гледайте във видеото на SafeNews:
Правилното хранене е основна предпоставка за растежа и развитието на децата.
Детството е и ключов момент за придобиване на правилни хранителни навици. Тяхното формиране започва в семейството и продължава в ясли, детки градини и училища.
Храната в тези учреждения не веднъж е подлагана на унищожителна критика. По традиция в началото на всяка учебна година държавните институции извършват масови проверки за спазването на изискванията за безопасност на храната, както и за нейното качество. По наредба, която да отговаря на европейските регламенти децата ни трябва да се хранят с храни без консерванти, оцветители и подладители. Но спазват ли те тези наредби? И достатъчен ли е контролът след първоначалната еуфория? Отговорът на тази въпроси идва от самите родители и той е НЕ.
„Решението на този проблем трябва да започне отвътре навън.“ това заяви пред Safenews доц. д-р Димитър Гугутков. „Родителите са тези, които трябва да поемат инициативата в колаборация с учителите и училищното ръководство. Не може да чакаме държавата да ни разрешава проблемите. Децата са нашето бъдеще и ние трябва да се погрижим това бъдеще да расте здраво.“
Според специалиста културата на хранене трябва да се изгради на първо място в семейството. Трудно е да лишиш едно дете от всичко врено, но родителите са тези, от които зависи количеството на тези вредни храни. „ Вместо да дадете телефона и чипса в ръцете на детето си, за да ви остане свободно време, разходете се с него. Накарайте го да спортува. Спорта е неизменна част от здравето и правилното развитие на едно дете. Говорете с него. Запълнете свободното му време с полезни дейности.“
Ако храненето на децата не е правилно, често следват проблеми с теглото, концентрацията и поведението им.
Нерядко тези проблеми оставят отпечатък върху личността, самочувствието и здравето на детето по време на целия му живот. За съжаление все по- често се случва диагностицирането на деца с диабет, метаболитен синдром, затлъстяване и редица други заболявания, които назад във времето са били единични случаи в ранна детска възраст. До голяма степен развитието на тези болести при малчуганите се дължи именно на некачествената храна, която те консумират.
За да имаме едно правилно хранене, детето трябва да приема въглехидрати, мазнини, плодове и зеленчуци, минерали, витамини и вода.
Необходимото количество въглехидрати са някъде между 50 и 60 процента от калориите за деня. Те се добавят чрез ориз, картофи, бобови храни.
Плодовете и зеленчуците трябва да са неизменна част от менюто на вашето дете. Те доставят на организма витамини, минерали, фибри и са много добри антиоксиданти.
Месото, яйцата и млечните продукти също трябва да присъстват в детското меню. Те са съставна част на нашия организъм. Съдържат много протеини, които са от изключителна важност за изграждането на нашата мускулатура. Когато едно дете не консумира месо, то не се развива правилно.
Друг компонент от храненето са мазнините, но с тях трябва да се действа с повишено внимание. Мазнините могат да бъдат наситени и ненаситени.
Ненаситените действат прекрасно за развитието на мозъка. Те съдържат омега 3 мастни киселини. Трябва да внимаваме с наситените, които се съдържат в месото, маслото, сметаната, кашкавала, яйчния жълтък. Ако се прекали с тях, се получава повишено ниво на холестерола.
При приготвянето на храната е препоръчително да се използва олио от растителен произход. Освен това, както за възрастни, така и за деца не е желателно храните да са пържени. Варените и печени ястия са също толкова вкусни и далеч по- здравословни.
Винаги в менюто трябва да присъства течна храна. Трябва да има десерти, които да не са много сладки, даже за предпочитане е вместо десерти да се използват плодове.
Хубаво е да не се овкусяват прекалено много храните на децата. Тоест солта и захарта да се сведат до минимум.