Скандална афера с Панагюрското съкровище в САЩ разкрива журналистът Недялко Недялков, подчертавайки, че с това не е запознат никой от обществеността в България. „Панагюрско съкровище се подвизава тихомълком в частния музей „Гети“ още от началото на ноември. Ще е там до март, половин година. Остава неясно какво и колко печели държавата…“, пише той в своя екеклузивна публикация.
SafeNews публикува целия текст в поста му без редакторска намеса:
Холивуд гори и в това има нещо провиденциално, библейско. Гори културният Содом и Гомор на либерал-фашизма, превърнал се в символ на цензура, ЛГБТ и малцинствена толерастия.
Покрай тази трагедия се разчу, че цялото Панагюрско съкровище се подвизава тихомълком в частния музей „Гети“ още от началото на ноември. Ще е там до март, половин година. Остава неясно какво и колко печели държавата, каква е застраховката, заслужава ли си.
Гастролът съвпада със 70-ия юбилей от откриването на експонатите.
Както се казва, ний гащите си изухме, златните си залежи, минералната вода и природните ресурси харизахме на концесия, че панагюрското злато няма да „експортираме“ насред рождения му ден, вместо да го почетем с тържества и инициативи в Националния историческия музей на България! И да приласкаем децата да му се порадват, да пораснат горди българи.
От покойния шеф на НИМ – великия българин Божидар Димитров, знам, че не се препоръчва панагюрската сбирка да се изнася за изложби в чужбина цялостно, деветте униката накуп. По негово време той не позволяваше подобни авантюри.
„Я фиалата, я някой друг ритон, но никога заедно. Част от съкровищата винаги трябва да стоят в нашия музей“, казваше Божидар.
Е, сега не останаха патриоти и интектуалци като него, останаха само продажници, няма кой да съхранява съвестно и българоугодно националните сбирки. НИМ е запокитен в Бояна, далеч от естествения център на столицата, където по традиция са разположени световните музеи и галерии. В сградата на ЦУМ, прилапана от любимия олигарх на властта Гочето Гергов, ще правят „египетски музей“, не се шегувам.
А Божидар и екипът му вярваха, че там е най-подходящото място за българските съкровища. Имаше и правителствени решения по темата. Имаше…в минало бешело. Когато имаше все още остатъци от държава, държавност и културна политика.
Сега градинката на ЦУМ е бежански лагер и мюсюлманска изповедалня, а легендарните Софийски хали през улицата – „Кауфланд“.
ЦУМ – египетски музей. Панагюрското злато насред юбилея си – в „Гети“. После може би в Серенгети.
Бог да прости България, че не можа да я опази!
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
Българският консул в Лос Анджелис Бойко Христов разпространи информация за състоянието на музея „Пол Гети“, където в момента се намира Панагюрското златно съкровище и редица безценни български артефакти.
Заради огнения ад в Калифорния, причинен от огромните горски пожари, в Лос Анджелис беше обявено извънредно положение. Наредена е евакуацията на близо 50 хиляди души. Застрашени са десетки хиляди сгради. Сред тях и музеят „Пол Гети“, в който се намира в момента и Панагюрското златно съкровище.
Той е получил писмо от директора на музея, който е изпратил снимки, за да удостовери, че експонатите в него не са застрашени от огъня.
Панагюрското златно съкровище е открито на 8 декември 1949 година в района на град Панагюрище, област Пазарджик.
Откривателите на съкровището са тримата братя Павел, Петко и Михайл Дейкови, които работят в тухларницата на местната фабрика. Докато копаели глина за производство на тухли, те попаднали на няколко необичайни предмета. Първоначално братята смятали, че това са бронзови съдове, но след като ги почистили, станало ясно, че те са от масивно злато.
Панагюрското златно съкровище се състои от девети великолепен съд, изработено от 23-каратово злато с общо тегло около 6.164 кг. Всеки съд е детайлно украсен с богати орнаменти и релефни изображения, предимно от митологичен характер. Съдовете вероятно се използват в култови или религиозни церемонии, а техният дизайн и стил отразяват както местните тракийски влияния, така и силно гръцко културно въздействие.