Недостиг на лекари по морето. Съюзът на парамедиците в България алармира, че недостигът става все по-сериозен на база статистиката и впечатленията на членовете на съюза в спешните екипи в курортите. В Бургас свободните бройки за медици са 38, въпреки че заплатата е между 2300 лв. и 2800 лв.
От организацията допълват, че повечето спешни случаи през изминалия летен сезон са заради самонадеяност, липса на инстинкт за самосъхранение и занемарена профилактика. Случаите на удавяне са сред най-честите инциденти, като основно са заради употреба на алкохол. Както и несъобразяване със спасителите, коментира Ива Пехливанска, председател на Съюза на парамедиците в България, предаде БТА.
„За съжаление, няма да става по-добре, ще става все по-зле. Ние сериозно настояваме да се ускори процедурата по назначаване на парамедици в системата“, посочва Ива Пехливанска.
Според Невена Костова, заместник-председател на Съюза на парамедиците в България, най-доброто решение е екипите да бъдат съставени от двама парамедици. Единият задължително да е с най-високата – четвърта степен на квалификация. Те могат да си помагат взаимно, както при транспортиране и носене на пациента, така и за бързо оказване на първа помощ.
Съюзът на парамедиците в България провежда срещи с ръководствата на Центровете за спешна медицинска помощ в страната, за да може спешните екипи да бъдат подсилени с парамедици. Докато в София, Пловдив, Пазарджик, Варна, има готовност те да бъдат включени в съставите на линейките с подходяща длъжностна характеристика. В редица други области обаче това не се случва. Същевременно в цялата страна незаетите бройки в Спешна помощ надхвърлят 500, обясниха от съюза.
През 2022 г. водните спасители към Българския Червен кръст (БЧК) са спасили от удавяне 4853-ма души.
78 души са се удавили през миналата година. 24 от тях са се удавили в морето, а останалите – във вътрешни водоеми. 10 от общият брой удавили се са били деца.
“За 2022 г. България се нарежда сред страните в света с ниски нива на воден травматизъм – 1,2 на 100 хиляди души население”, посочи Стоян Андонов от Националната комисия по водно спасяване.
Той обяви, че на година са отчитани по 200-250 удавяния, като една трата от удавилите се са били деца.