Не може да хванем западнонилска треска от друг човек и това намалява възможностите за разпространение на заболяването. Това каза пред БиТиВи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По думите му от 100 заразени едва 10-15 ще развият грипоподобни симптоми. Един-двама на 100 души могат да имат по-тежките симптоми – менингит, енцефалит, които да застрашават живота.
История на заболяването
Кунчев каза, че това е причината заболяването да бъде установено сравнително късно в световен мащаб. Вирусът е доказан и му е дадено името едва през 1999 г., когато е регистриран в Америка, поясни епидемиологът.
Според него е малко вероятно случаите у нас да нараснат, защото сезонът на комарите е към края си. Начинът да се предпазим от западнонилска треска е като се пазим от комарите, посъветва хората Кунчев.
Как се открива вирусът
Диагностиката е трудна, защото вируса наподобява много други заболявания. Броят на нерегистрираните случаи на западнонилска треска в световен мащаб е много голям, тъй като инфекцията протича безсимптомно при повечето заразени. Около 20% от случаите имат леко неразположение, подчерта той.
По-тежките и фатални случаи на западнонилския вирус обикновено са при по-възрастни хора с хронични заболявания, каза още Ангел Кунчев.
У нас бяха регистрирани два смъртни случая на лица, заразени със западнонилска треска.
SafeNews припомня, че западнонилската треска плъзва у нас. Четвърти потвърден случай е регистриран. Това съобщиха от Национален център по заразни и паразитни болести. Потвърдената проба е на 74-годишен мъж от Димитровград, който е в добро общо здравословно състояние. Все пак се е наложило да потърси помощ в Пловдив, откъдето заради съмнението, че симптомите му може да показват западнонилска треска, пробата е изпратена в частна лаборатория. През днешния ден тя беше потвърдена като положителна в НЦЗПБ.
Източник: bTV, News.bg