Смъртоносните наводнения, които оставиха под вода големи територии в Североизточна Италия този месец, са причинени от метеорологично явление, което се случва веднъж на 200 години, а ролята на изменението на климата е ограничена, заявиха експерти, предаде АФП.
Седемнадесет души загинаха, а десетки хиляди бяха принудени да напуснат домовете си, след като в рамките на три седмици в региона Емилия-Романя се изсипаха проливни дъждове, които предизвикаха свлачища и наводнения, унищожили земеделски земи, градове и предприятия.
В доклада на групата климатолози World Weather Attribution се казва, че през май е било наблюдавано „най-дъждовното събитие от този тип“ от два века насам, наричайки го „събитие, което се случва веднъж на 200 години“.
Групата, чиято цел е да докаже надеждни връзки между глобалното затопляне и определени метеорологични явления, заяви, че нейните модели показват, че подобни събития в този регион по това време на годината не стават по-чести или по-интензивни.
По-топлата атмосфера може да задържи повече влага и следователно води до по-чести и интензивни валежи.
Това е компенсирано от намаляването на броя на системите с ниско налягане в централното Средиземноморие, свързано с изменението на климата, което означава по-малко проливни дъждове.
Последиците от наводненията в Емилия-Романя се изостриха от двугодишната суша в Северна Италия, която остави земята суха и твърда и не можа да усвои водата.
В проучването се казва, че десетилетията урбанизация също са увеличили риска от наводнения.
Почти 94% от италианските общини са изложени на риск от свлачища, наводнения и ерозия на крайбрежието, според Италианския институт за опазване и изследване на околната среда.
Емилия-Романя е особено изложена на риск, тъй като в миналото е имало наводнения и свлачища, въпреки че от 1939 г. насам не се е случвало нищо, дори сравнимо с бедствието от този месец, се казва в проучването, проведено от 13 изследователи от Европа и САЩ.