Страна от алианса може да потърси защита от своите съюзници съгласно член 5 от Северноатлантическия договор поради хибридни операции и кибератаки от Русия. Това подчерта във Вашингтон високопоставен служител на НАТО, предава Voice of America.
Страна от алианса може да търси защита от съюзниците при хибридни операции и кибератаки от Русия
„В крайна сметка всичко зависи от това какви действия продължава да предприема Русия“, каза събеседникът на медията, чието име не се споменава.
„За нас това е много ясно, знаем, че в областта на кибернетиката нещата може да надхвърлят петия член, както и хибридни диверсионни операции“, отбеляза още той.
Представителят на Алианса отбеляза, че в крайна сметка страна, която страда от подобни атаки, може да потърси защита от съюзниците в НАТО. Досега нито една държава не е направила това, добави той.
Организацията на Северноатлантическия договор, НАТО (на английски: North Atlantic Treaty Organization, NATO; на френски: Organisation du traité de l’Atlantique nord, OTAN) е международна организация за военно сътрудничество, основана с подписването на Северноатлантическия договор на 4 април 1949 г. Седалището на организацията е в Брюксел.
Основополагащ е член 5 от Вашингтонския договор, който гласи: „Страните се съгласяват, че въоръжено нападение срещу една или повече от тях в Европа или Северна Америка ще се разглежда като нападение срещу всички тях и всяка страна се съгласява, че при такова нападение, в силата на правото за индивидуална или колективна самозащита, признато от чл. 51 на Устава на ООН, ще окаже помощ на нападнатата страна или нападнатите страни, предприемайки незабавни действия, каквито смята за необходими, индивидуално или съвместно с други страни, включително използването на въоръжени сили, за възстановяване и поддържане на северноатлантическата област“.
Идеята на договора
Първоначално идеята на договора е, че евентуална атака от страна на Съветския съюз срещу някоя от европейските страни членки или САЩ ще се третира като атака срещу самите САЩ, които имат най-голямата армия и могат да окажат най-ефективна военна помощ. До такава атака обаче никога не се стига. Вместо това за първи път в историята на договора САЩ се позовават на член 5 на 12 септември 2001 във връзка с терористичните атаки на 11 септември 2001.
Договорът се позовава на чл. 51 от Устава на ООН, според който страните имат право на отбрана. Тази отбрана може да се осъществява както самостоятелно, така и колективно (с подкрепа от съюзни държави).
Източник: VOA /Превод: SafeNews