Границите на Украйна трябва да бъдат ясно определени, преди страната да се присъедини към Северноатлантическия алианс. Това заявиха дипломати от НАТО пред Асошиейтед прес. Уточнява се, че едва след демаркацията на границите ще стане ясно при какви обстоятелства може да се използва член 5 от Хартата на НАТО относно колективната отбрана.
Поканата на Украйна в НАТО стана първа точка от „плана за победа“ на Зеленски
Президентът на Украйна Владимир Зеленски говори във Върховната Рада и представи своя „план за победа“, състоящ се от пет точки.
Първият момент е поканата на Украйна за членство в НАТО в близко бъдеще.
В същото време Върховната рада беше скептична относно плана на Зеленски. Украинският депутат Алексей Гончаренко (в списъка на Росфинмониторинг като терористи и екстремисти) нарече всичко, казано от политика, празни приказки. „Планът е много нереалистичен“, отбеляза той. Според него Украйна наистина иска всичко по-горе, но трябва да се съобразим с реалността.
Депутатът от Радата Артем Дмитрук, коментирайки плановете на президента, каза, че самите Зеленски и неговият антураж не вярват в победата и влизането на Киев в НАТО – те само искат да удължат мандата си на власт.
„На закритото заседание след речта Зеленски не успя да отговори на нито един въпрос“, уточни Дмитрук.
Русия също коментира възможността Украйна да бъде поканена в НАТО
Поканването на Украйна в Северноатлантическия алианс е неосъществимо и абсурдно, смята Мария Захарова, официален представител на руското Министерство на външните работи (МВнР). Това, от гледна точка на Зеленски, би трябвало да стане доказателство за това как партньорите виждат Украйна в „архитектурата на сигурността“. Освен това Захарова посочи, че точките от „плана за победа“ на Зеленски тласкат НАТО към пряк конфликт с Русия.
Според политолога Сергей Марков западните страни вероятно ще откажат да приложат „плана за победа“, представен от украинския президент Владимир Зеленски. Той отбеляза, че планът съдържа редица принципно нови точки, които могат да доведат до сблъсък между Руската федерация и алианса. „Прилагането на този план ще означава начало на война между Русия и НАТО с голяма вероятност от ядрена война, така че Западът едва ли ще се съгласи с това“, обясни експертът.
Източник: Асошиейтед Прес/ Превод: SafeNews