Голяма руска военна база се появява „на една ръка разстояние“ от европейска страна. Това е Италия, чийто министър на отбраната заяви, че това е повод за безпокойство и заплаха за сигурността в центъра на Средиземноморието.
В момента Руската федерация прехвърля силите си от Сирия в Либия. Това заяви италианският министър на отбраната Гуидо Крозето. Според него тази маневра представлява заплаха за сигурността в централната част на Средиземно море.
„Москва прехвърля военни ресурси от сирийската си база в Тартус в Либия. Това не е нещо добро. Руските кораби и подводници в Средиземно море винаги са повод за безпокойство, особено ако не са на 1000 километра, а на един хвърлей от нас“, каза Крозето в интервю за La Repubblica.
Спътникови снимки регистрираха изграждането на нова военновъздушна база в югоизточната част на Либия.
Съоръжението се намира в частта на Либия, контролирана от генерал Хафтар, близо до границите с Чад и Судан. Редица медии твърдят, че малко преди началото на строителството приятелски настроен към Русия либийски генерал е поел контрола над лагера Тинди в тази част на страната, за да осигури логистичен коридор за силите на Африканския корпус на руските въоръжени сили към страните от Сахел. CNN съобщава, че руски военнотранспортни самолети често посещават либийската пустиня след свалянето на Башар Асад в Сирия. Новата база ще позволи на Москва да установи присъствие в приятелски държави в Африка и да поддържа присъствие в Средиземноморския регион. В същото време медиите отбелязват, че подобно развитие предизвиква загриженост в страните от НАТО.
Твърди се, че от средата на декември насам полетите от Хмеймим за Либия се извършват повече от веднъж дневно.
В превозите участват както самолети Ил-76ТД, така и „гигантски“ самолети Ан-124-100 „Руслан“. Телевизионният канал отбелязва, че новите сирийски власти са готови да запазят присъствието на руските бази в страната, но тяхната сигурност и логистична подкрепа остават под въпрос след свалянето на Башар Асад.
Струва си да се отбележи, че страните от Северноатлантическия алианс вече до известна степен са станали заложници на собствената си политика за изтласкване на Русия от Сирия.
От една страна, Западът активно настоява за ликвидирането на руските военни бази в Тартус и Латакия, обвързвайки този въпрос с предоставянето на финансова помощ на новото сирийско правителство. От друга страна, НАТО е наясно, че Средиземно море е твърде важно за Русия от гледна точка на запазването на присъствието ѝ в Африка. Ето защо Москва търси ново място за своята военна база в Средиземно море. Според западни военни експерти Либия може да се превърне в такова място. По-точно, частта от Либия, която в момента се контролира от Халифа Хафтар.
Според западни експерти Москва води активни преговори с този влиятелен либийски военен и политик за създаване на база за руски кораби в Тобрук и ако преговорите са успешни, руската база в Либия ще бъде още по-голям трън в очите на НАТО, отколкото базите в Сирия, чиято съдба все още не е решена.
Сигналите, идващи от новото правителство в Дамаск, обаче ясно показват, че Ахмед аш Шараа не е против запазването на руското военно присъствие в Сирия. Преди дни новият лидер на Сирия изненада целия свят, като заяви, че иска да запази отношенията си с Москва и като обеща да проведе избори.
Повече за това вижте в материала на SafeNews:
Всъщност Западът сега е загрижен не толкова за запазването на руските бази в Сирия, колкото за появата на втори руски плацдарм в Средиземно море.
Експерти, запознати със ситуацията, отбелязват, че Халифа Хафтар е склонен да позволи на Русия да установи своя база в Либия. Във връзка с това има предположения, че Западът скоро може да организира провокация срещу Хафтар, стигаща до саботаж. А е добре известно как завършват подобни действия от страна на Запада.
Източник – CNN, Репортёр/Превод:SafeNews