НАСА откри материал, който може да промени бъдещето на строителството на Земята. Изследванията на НАСА са довели до създаването на безброй технологии за подобряване на живота през годините. Между тях са пречистването на вода, изолацията на домове и процесите за замразяване и сушене на храна. Сега космическата агенция инвестира в иновативни изследвания в областта на синтетичната биология, чиято цел е да се използват нишковидни гъбични коренови системи или мицели за изграждане на извънземни местообитания, както съобщава Archinect. Както и преди, този проект за микоархитектура би могъл дори да послужи за проектиране на екологични сгради на Земята.
Екип от инженери в Изследователския център на НАСА „Еймс“ е получил финансиране в размер на 2 млн. долара чрез програмата на агенцията за иновативни усъвършенствани концепции, за да продължи да разработва своя проект за микоархитектура извън планетата.
„В момента традиционните проекти за местообитания на Марс са като костенурка – носим домовете си с нас на гръб – надежден план, но с огромни разходи за енергия“, казва Лин Ротшилд, главен изследовател на ранния етап на проекта, в съобщение за пресата. „Вместо това можем да използваме мицела, за да отгледаме сами тези местообитания, когато стигнем там.“
При подходящи условия гъбите могат да образуват сложни структури, вариращи от материал, подобен на кожа, до строителни блокове за бъдещо местообитание на Марс.
Използвайки прости, леки структури и добавяйки вода към мицела, той ще расте около рамката и ще осигури напълно функционално човешко жилище.
„Инвестираме в тези технологии през целия им жизнен цикъл, осъзнавайки потенциала им да ни помогнат да постигнем целите си – в полза на индустрията, нашата агенция и човечеството“, както споделя Уолт Енгелунд от дирекция „Мисии“ в централата на НАСА, според статията.
Цялостният проект представлява трислойна куполна структура, като външната част се състои от замразен воден лед, може би използвайки ресурси, открити на Луната или Марс. Докато това помага за защита от радиация, слой цианобактерии ще използва водата и слънчевата светлина за фотосинтезиране на кислород и хранителни вещества, захранвайки последния слой мицел. След това тази гъбична структура ще бъде изпечена, което ще доведе до структурна цялост и ще предпази други светове от биологично замърсяване.
Компаниите са работили с мицелни тухли и преди, като са използвали влакна от микроскопични гъби, смесени със селскостопански отпадъци.
Подобни естествени материали биха могли да заместят бетона и цимента, които представляват значителна заплаха за околната среда.
Около 40 % от замърсяването с въглероден диоксид, което води до затопляне на планетата, се дължи само на строителните процеси. Гъбите се превърнаха в необичаен шампион и на други места. Те са използвани като забавител на горенето, за подобряване на способността на почвата да улавя въглерод и за изяждане на пластмаси.
Лабораторията на Ротшилд работи с мицели в редица други проекти, които си проправят път към подобряване на живота на Земята, включително филтриране на вода, биолуминесцентно осветление и самовъзстановяващи се местообитания, които биха могли да имитират присъщите свойства на корка.
„Екипът на НАСА за космически технологии и програмата NIAC отключват визионерски идеи – идеи, които правят невъзможното възможно“, заяви администраторът на НАСА Бил Нелсън. „Това ново изследване е стъпка към нашата кампания „Артемида“, докато се подготвяме да се върнем на Луната, за да живеем, да се учим, да изобретяваме, да създаваме – след това да се отправим към Марс и отвъд.“
Източник – Yahoo/Превод:SafeNews