Напитка №1, която трябва да ограничите, за да намалите риска от деменция – препоръчват горещо специалистите.
Приблизително 1 от 10 възрастни над 65-годишна възраст страда от деменция. Ако сте наблюдавали как някой ваш близък се бори със загуба на паметта, познавате истинската болка, свързана с това тихо състояние, което може би дори ви кара да се замислите два пъти за собственото си хранене и навици на живот.
Двама регистрирани диетолози дават ясен поглед върху науката и как можете да действате проактивно, за да намалите риска от деменция.
Напитката, която да ограничите, за да намалите риска от деменция
За да намалите риска от деменция, напитката, която трябва да ограничите, е алкохолът. Разбира се, вероятно не е необходимо да ви казваме, че прекаляването с алкохол може да намали когнитивните ви способности, но има нещо повече от непосредствения ефект от изпиването на няколко питиета, когато сте навън с приятели. Всъщност неотдавнашен преглед от 2024 г. установи, че прекомерният прием на алкохол увеличава стареенето на мозъка. Освен това същият екип от изследователи установява, че алкохолът е фактор, допринасящ за влошаване на когнитивните способности. Диетологът от Лос Анджелис Маги Мун е съгласна, че ограничаването на алкохола е важно за намаляване на риска от развитие на деменция.
„Прекомерният прием на алкохол, особено ако е навик, създава оксидативен стрес и увреждане на невроните, което може да доведе до влошаване на когнитивните способности и деменция“, казва тя.
Имайте предвид, че това важи за всички възрасти, а не само за тези над 65 години. Предприемането на проактивни мерки за поддържане на здравето на мозъка ви може да започне още сега.
Как алкохолът повишава риска от деменция?
Алкохолът по дефиниция е биохимичен токсин, тъй като консумацията на алкохол причинява увреждане на тъканите, потиска нормалните телесни функции и насърчава клетъчната дисфункция“, пише професорът по хранене в Калифорнийския държавен университет в Лонг Бийч Дъстин Мур, доктор по медицина, специалист по хранене и диететика. Въпреки че организмът е изграден така, че активно да се защитава от нашественици и да филтрира токсините, алкохолът преминава през т.нар. кръвно-мозъчна бариера.
„Веднъж попаднал вътре, алкохолът нарушава работата на мозъчните невротрансмитери, необходими за нормалното функциониране. По-конкретно, резултатът от взаимодействието на алкохола е успокояване на определени части на мозъка ви и потискане на нормалната му дейност. Доказателствата сочат, че дългосрочното излагане на алкохол може трайно да промени сигналната химия на мозъка ви и именно това се предполага, че играе роля в развитието на деменция“, обяснява той.
Увеличава възпалението, като същевременно променя чревния микробиом
Когато алкохолът се консумира в излишък, той може да доведе до възпаление на мозъка, наречено невровъзпаление. Всъщност нововъзникващи изследвания показват, че възпалението, причинено от прекомерната консумация на алкохол, може да допринесе за чревна дисбиоза или дисбаланс на бактериите, живеещи във вашия микробиом.4 Когато се промени, това може допълнително да увеличи възпалението в организма.
„Пиенето на твърде много алкохол може да промени чревния микробиом по начин, който да доведе до невровъзпаление и да увреди иначе защитната кръвно-мозъчна бариера, което да доведе до дисфункция“, казва Мун.
Може ли да се пие умерено?
Както при повечето неща, когато става въпрос за хранене и здраве, от значение е дозата – количеството, което консумирате. Въпреки че проучванията показват, че леката до умерена консумация на алкохол може да донесе определени ползи за здравето, Мур се опасява да я препоръча въз основа на тези проучвания.
„Никой не трябва да започва да пие алкохол с убеждението, че това ще подобри здравето ви. Въпреки че има няколко нискокачествени проучвания, които се опитват да интерпретират благоприятно приема на алкохол за определени състояния, планината от доказателства съобщава, че алкохолът повишава риска за различни състояния, включително рак, мозъчна дисфункция, сърдечно здраве и храносмилателни разстройства“, казва Мур.
Напитки, върху които да се съсредоточим
Вместо това и двамата експерти препоръчват да се съсредоточим върху безалкохолни напитки, които предлагат благоприятни за здравето съставки като антиоксиданти, които могат да намалят невровъзпалението. Те включват напитки като:
Зелен чай
Черен чай
100% плодови сокове като нар и портокал
Но не пренебрегвайте обикновената вода, споделя Мун:
„Обикновената вода също е герой за здравето на мозъка, тъй като хидратацията влияе върху това колко добре се доставят хранителните вещества до мозъка. Затова при хората, които са дори леко дехидратирани, се наблюдават трудности с концентрацията и по-слабо време за реакция.“
Други съвети за намаляване на риска от деменция
Поддържането на мозъка в добро здраве включва не само това, което пиете. Мун насърчава клиентите си да обмислят цялостен подход към начина си на живот, включително да вземат предвид тези други фактори, които могат да ви помогнат да намалите риска от деменция. Хранете се балансирано. Намерете време за физическа активност. Дайте приоритет на съня. Практикувайте медитация, за да намалите стреса. Общувайте с други хора. Предизвикайте мозъка си.
Помислете за цялостното си здравословно състояние и хранителен режим, отдайте приоритет на движението и се съсредоточете върху съня и управлението на стреса, като същевременно ограничите алкохола, ако изобщо го употребявате.
Изтоник – Eating Well/Превод:SafeNews