Най-малко 95 са вече загиналите след мощното земетресение, разтърсило отдалечен район на Тибет днес сутринта, като трусовете са били усетени в Хималаите, в съседните Непал, Бутан и части от Северна Индия. Земетресението с магнитуд 7,1 по Рихтер е регистрирано в 9:05 ч. местно време на дълбочина 10 км и е било последвано от множество вторични трусове, според Геологическата служба на САЩ (USGS).
Енергията, освободена от тектоничното движение, срина къщи в отдалечени хималайски села, разтърси близкия тибетски свещен град и стресна посетителите на базовия лагер на връх Еверест.
Епицентърът му, разположен в окръг Тингри високо в Тибетското плато, е бил близо до границата с Непал, на около 50 мили северно от най-високия връх в света.
A 6.8 magnitude earthquake hits Tibet/Nepal border.
Widespread damage… death toll
Of 9 as of now pic.twitter.com/WoE55EZ6Ta— Brian’s Breaking News and Intel (@intelFromBrian) January 7, 2025
Най-малко 130 души са били ранени при земетресението, съобщиха местните власти на пресконференция. Повече от 1000 къщи са били повредени в окръг Тингри, съобщи държавната информационна агенция Синхуа.
Трусът е бил усетен чак до Катманду, столицата на Непал.
„Беше много силно. Хората избягаха от къщите си. Виждаше се как жиците от стълбовете се разклащат“, казва Бишал Натх Упрети от Непалския център за управление на бедствия, неправителствена организация в Катманду.
Районът в близост до епицентъра е рядко населен, но в изолирани и често труднодостъпни хималайски долини са сгушени малки села. Според Синхуа около 6900 души живеят в 27 села в радиус от 20 км от епицентъра.
Tibetan buildings torn to shreds by massive quake, shaken residents share aftermath — social media footage
▪️7.1-magnitude quake leaves 53 dead, 62 injured – Nepal’s worst ever quake registered 7.8, left over 9,000 dead
▪️6,900 people in immediate 20km-radius danger zone— Moh Musthafa Hussain (@musthafaaa) January 7, 2025
Видеоклипове в китайските социални медии, геолокирани от CNN, показват повредени покриви, витрини на магазини и отломки, струпващи се по улиците на окръг Лхатсе, на около 86 км от епицентъра.
Някои автомобили и мотоциклети, паркирани покрай пътя, също са повредени, показват кадрите. Най-близкият голям град до епицентъра е свещеният град Шигаце, който се намира на около 180 км (111 мили). Градът е дом на около 800 000 души и традиционно седалище на Панчен Лама – вторият по ранг духовен водач в тибетския будизъм, отстъпващ само на Далай Лама. Кадри от охранителна камера в супермаркет в Шигаце, споделени от Синхуа, са запечатали момента на земетресението, когато клиентите бягат навън, докато стоките падат от тресящите се рафтове.
Еверест и Непал са разтърсени
Анна Гуо, 18-годишна студентка, е на път да напусне Шигаце и да се отправи на югозапад, за да види Еверест, когато във вторник сутринта земята започва силно да се тресе.
„Хората около мен започнаха да се паникьосват и станаха забележимо напрегнати“, разказва тя пред CNN. „Планирах пътуването от една година. Но когато най-накрая стигнах дотук, се сблъсках със земетресението. Никога не съм мислила, че нещо подобно ще ми се случи“, казва тя.
7.1 Magnitude Earthquake Hits Nepal; Tremors Felt in Kathmandu Valley at 6:50 AM. Epicentre Located in Tibet’s Dinggye County. Panic Reported Across Eastern Hilly Districts and Terai.
#earthquake pic.twitter.com/B2InjXGB57
— Journalist Aaqib Bhatt (@BhatJournalist) January 7, 2025
Днес местните власти затвориха базовия лагер за изкачване на Еверест, както и околния живописен район.
Зимата не е популярен сезон за изкачване на най-високата планина в света, но някои китайски туристи все още посещават живописния район заради спиращите дъха гледки към хималайските планини. Ба Луо, служител в базовия лагер, каза, че е усетил трусове от земетресението, но по сградите не са нанесени щети. Близо 500 туристи са посетили лагера в понеделник и около 30 посетители са били в базата, когато е станало земетресението, казва той и добавя, че всички туристи са били евакуирани.
В непалския окръг Солукхумбу, точно от другата страна на границата с китайския окръг в епицентъра, трусовете върнаха спомените за опустошителното земетресение с магнитуд 7,8 по Рихтер, което удари близо до Катманду през 2015 г., уби около 9000 души и рани хиляди.
A 7.1 magnitude #earthquake strikes in remote area in #Tibet region near Nepal, death toll rises to at least 53 and 62 injured so far. pic.twitter.com/so6LMzkiRo
— Lucifer (@krishnakamal077) January 7, 2025
„Трусовете бяха много силни, определено всички са паникьосани“, казва пред CNN Рупеш Вишвакарми, местен служител в окръга.
Във ферма за якове близо до базовия лагер на Еверест в Непал „всичко се тресе“, а служителите са „много уплашени“, каза той. В Тибет спасителни екипи, включително китайските военновъздушни сили, се включиха в усилията за издирване, съобщи държавната телевизия CCTV. По-късно тя съобщи, че първата група от над 200 китайски военни е била изпратена в окръг Тингри, а още 1500 души са в готовност. Три села са загубили телефонния си сигнал до обяд, според телевизионния оператор. За да търсят оцелели, служители на имиграционната полиция са били видени да копаят през развалините с голи ръце, според видеоклипове в социалните медии, публикувани от Националната имиграционна администрация на Китай. Кадрите показват село, пълно със срутени къщи и натрошени стени, а някои жители са седнали на одеяла край пътя и пият гореща вода, за да се стоплят.
Massive earthquake of magnitude 7.1 hits Tibet near border with Nepal; tremors of the earthquake felt in parts of India as well pic.twitter.com/5NvjBqFC8z
— Sarita Chaubey (@sarita25148177) January 7, 2025
По данни на Китайския център за сеизмични мрежи, са регистрирани общо 49 вторични труса.
В изявление след земетресението китайският лидер Си Дзинпин призова длъжностните лица да положат всички усилия за издирване и спасяване на оцелели, да сведат до минимум жертвите, да настанят по подходящ начин засегнатите жители и да осигурят тяхната безопасност и топлина в зимния студ.
Тибет е един от най-ограничените и политически чувствителни райони в Китай, а достъпът на чуждестранни посетители остава строго контролиран. Пекин поддържа строг контрол върху региона, откакто Далай Лама избяга в Индия през 1959 г. след неуспешно въстание срещу китайското управление.
Източник – CNN/Превод:SafeNews