Наглост в Силистра. Служител в Областната земеделска служба в Силистра е заменил през 2007 г. свои имоти срещу държавни. Ала след това продължил да ги от дава под аренда в собствена полза.
Служителят e Тунджер Реджеб е експерт в Областна дирекция “Земеделие” в Силистра. Негово задължение е било да подава информацията за свободните държавни поземлени имоти, които се отдават под аренда, за да печели държавата от тях.
Очевидно обаче той не го е направил
Проверка в Кадастрално-информационната система обаче показва, че имотите се водят все още частни и са собственост на Тунджер Реджеб. Това означава, че някой не е подал информацията, от която да става видно, че терените са вече държавни.
По информация от генцията по геодезия, картография и кадастъра в Силистра обясниха, че информацията за земите е подадена от „Областна дирекция „Земеделие“ – Силистра. Та ако има грешки – те се дължат на некоректно подадена информация от областната служба.
Сключен е договор за замяна на недвижими имоти между Министъра на земеделието и горите, представляван от Георги Георгиев – директор на Областна дирекция “Земеделие и гори” във Варна и Тунджер Реджеб от Силистра.
По това време Реджеб, освен че по договора се явява частно лице, работи и като експерт в Областна дирекция “Земеделие” в Силистра
Тази длъжност той заема и до момента.
Според договора се прехвърля правото на собственост върху държавен недвижим имот на стойност 60 606 лв. Той е с обща площ от 88 дка земеделска земя и е част от Държавен поземлен фонд в землището на с. Близнаци, близо до морския бряг край Варна. В замяна на този имот Тунджер Реджеб предоставя на държавата шест свои имота. Те са разположени в землищата на шест населени места в Силистрeнско и включват нива от 15 декара в гр. Алфатар, и 5 ниви в община Кайнарджа – нива от 17 декара в с. Светослав, нива 26 декара в с. Добруджанка, две ниви от по 25 декара в с. Войново и една нива от 15,5 декара в с. Посев.
Всички тези имоти – общо 123 дка, са оценени от лицензиран оценител на обща цена от 62 012 лв.
Страните по договора са декларирали писмено, че към момента на влизане в сила на договора имотите няма да бъдат отдадени под наем. А Тунджер Реджеб е задължен да впише имота в службата по вписвания по местонахождението на имотите, което той е направил в срок.
Въпреки това обаче, с изключение на имота в Алфатар, “заменените” земи, които би трябвало да са държавни, са се ползвали като частни. Те са били отдавани под наем на земеделски производители като частни. Така в продължение на години той е получавана рента.
В сайта на Областната дирекция “Земеделие” – Силистра има публичен регистър „Ползване на земеделски земи“. В него се публикуват разпределенията на масивите за обработване, които земеделските производители обработват по години – както с частни договори за аренда, така и от държавен поземлен фонд. Сред тях са и имотите, описани в договора за замяна между Тунджер Реджеб и държавата от 2007 г. Регистрите показват, че тези имоти се отдават под наем като частни.
Земите в този списък са отбелязани с кадастралните си номера.
Вижда се, че те са отдавани под наем на конкретни земеделски производители
Един от тях е Тодор Тодоров, областен координатор на “ГЕРБ”, който обработва „заменената“ нива от 17,589 дка в село Светослав, общ.Кайнарджа.
Нивата от 17 дка в село Светослав е била обработвана като частна от земеделския производител Тодор Тодоров включително и през миналата година.
Ако бяха реално заменени и ползвани от държавата, тези имоти щяха да бъдат част от Държавен поземлен фонд (ДПФ) и щяха да бъдат отдавани под наем на земеделските производители чрез търг, провеждан от Областна дирекция “Земеделие” – Силистра, а наемната цена да бъде получавана от държавата.
Чия собственост са земите и кой ги дава под наем?
Регистърът „Ползване на земеделски земи“ на Областна дирекция “Земеделие” – Силистра дава информация само за арендаторите. Едната страна на договора, и че земите са били отдавани под аренда като частни. Договорите за аренда не са били вписвани в Агенцията по вписванията, защото са били сключвани за по една година. Други – за по-дълги периоди от време все пак са били вписвани и така стават видими двете страни по тях.
Такъв е договорът за аренда, сключен от Тунджер Реджеб с “Булагримекс” ООД гр.София, който е вписан в Агенцията по вписванията в Силистра. С него арендодателят Тунджер Реджеб предоставя за ползване за срок от седем години, считано от стопанската 2008/2009 г., имот от 15,5 декара срещу 10 лв. годишна арендна вноска за декар. Имотът се намира в местността „Мезар Божу“ в с. Посев, Община Кайнарджа. Той е един от заменените имоти в договора с държавата от 2007 г.. Тоест в този период имотът би трябвало да е държавен и да се отдава чрез търг от областната земеделска дирекция.
Същият имот от 15 дка в с.Посев присъства и в списъците с ползвателите при споразуменията за разпределяне на масиви, публикувани от Областната дирекция “Земеделие” за 2021 г. Той отново се ползва от “Булагримекс” ООД, но разпределен на друг производител. През 2023 г. имотът отново е бил обработван като частен.
По подобен начин са били отдавани и другите имоти, включени в договора за замяна на Тунджер Реджеб с държавата
Той е участвал като експерт и в тръжни комисии, в които са били отдавани под наем държавни земи. При това положение Реджеп е бил напълно наясно какво трябва да се прави с държавните терени според разпоредбите на закона.
Имотът с номер 24.19 в с. Посев ,местност „Мезар Божу“, е частен според кадастралните регистри, а собственик е Тунджер Реджеб.
Що се отнася до сключения договор и самите терени Тунджер Реджеб не е дал обяснение.
Името на държавния служител стана известно по повод проверка и последващ доклад от Инспектората към Министерство на земеделието през 2022г. Той бе предизвикан от нарушения при тръжните процедури, провеждани при директора на ОДЗ-Силистра Гинка Катева. Тези нарушения станаха обект и на разследване на „За истината“. Основно нарушение в случая беше, че информация за земеделските земи от Държавен поземлен фонд не е била обявена преди провеждане на тръжната процедура за 2021г.-2022 г., както и че земеделски производители са ползвали държавни земи без търг.
След възстановяването й като директор Гинка Катева предизвика ответна проверка. Тя послужи като повод да уволни по-голямата част от служителите на дирекцията, но Тунджер Реджеб остана на поста си. Неговото име и подпис присъстват в подписка на служителите от областната дирекция. С нея те подкрепиха действията на Гинка Катева в критичен за нея момент.
Източник: Narod