„Отнемането на концесията на „Лукойл“ е полезно решение и не е нова идея. Работи се по нея от 48-то НС. През юли миналата година ЕС при поредния пакет санкции срещу Русия, а в тях се включиха и договори за концесии на определени активи. Тази концесия попадаше в този санкционен режим.“ Това заяви Надежда Йорданова от ПП-ДБ в ефира на bTV.
„България трябва да покаже, че може да охранява външните граници на ЕС, вкл. да затвори всякакви възможни врати да се нарушават и заобикалят санкциите срещу Русия“, категорична е тя.
„Казусът с избора на Борислав Сарафов като временно изпълняващ длъжността главен прокурор показва дефицитите в прокуратурата и ВСС. Също така сочи, че правомощията на правосъдния министър трябва да бъдат по-ясно законодателно изяснен дали министър Атанас Славов ще обжалва това определение на ВАС, ще видим. Но за мен това показва поредния законодателен дефицит. Едновременно обаче това показва двойния стандарт на работата на прокурорската колегия и ВСС“, коментира Йорданова.
Според нея Прокурорската колегия с вчерашното си решение отказва да приложи закона и блокира прилагането на механизма за разследване на главния прокурор.
„В законодателството няма непълнота или неяснота. ВСС далеч не прилага само един закон, нали? Прилага се цялото действащо законодателство. Не е необичайна практика правомощията на един орган да са описани не само в една разпоредба, а в няколко закона“, допълни тя.
„За пореден път трябва да отчетем, че непоследователното поведение на ВСС показва, че те не действат изцяло съобразно закона, а има и други зависимости. Отговорност е на всички ни – на народните представители и на обществото, както и на професионалната гилдия. Нека призова всеки магистрат, прокурор и съдия, че без ясната им позиция и активното им действие няма как да има реформи“, каза още Йорданова.