Северна Корея е предоставила на Русия повече над 100 балистични ракети и 5 милиона артилерийски снаряда. Балистичните алистични ракети са с малък обсег, съобщи украинското военно разузнаване (HUR). В коментар за Интерфакс-Украйна HUR също така заяви, че Пхенян е започнал да доставя на Москва артилерийски системи миналия месец.
„Общо са прехвърлени над 100 единици различно оборудване, включително 170-милиметрови самоходни артилерийски системи М-1989 и 240-милиметрови многоцелеви ракетни установки М-1991.“
Освен това Северна Корея продължава да доставя на Русия едрокалибрени артилерийски боеприпаси и балистични ракети с малък обсег на действие от типа Кн-23/24. HUR добави, че от този месец досега са доставени над 5 милиона артилерийски патрона и 100 артилерийски снаряда. В същия ден руският министър на отбраната Андрей Белоусов пристигна на официално посещение в Пхенян на фона на задълбочаващото се военно сътрудничество между двете страни.
Посещението на Белоусов в Пхенян идва след държавното посещение на руския президент Владимир Путин в страната отшелник през юни, при което Русия официално задълбочи военното и икономическото си сътрудничество с Пхенян.
Смята се, че Пхенян е изпратил над 10 000 военнослужещи в помощ на войната на Русия, като за първите сблъсъци с украинските сили се съобщава в Курска област. Северна Корея също така се е превърнала във водещ доставчик на Москва на артилерийски снаряди и балистични ракети.
Източник от Генералния щаб на Украйна също посочва, че по-голямата част от севернокорейските войници завършват обучението си.
Русия и Северна активираха договор за всеобхватно стратегическо сътрудничество.
Контрактът е сключен през юни между лидерите на Русия и Северна Корея, а сега влезе в сила с размяната на „инструменти за ратификация“ в Москва, предаде севернокорейската новинарска агенция (КЦТА), цитирана от Ройтерс.
Договорът, който беше подписан по време на среща на руския президент Владимир Путин със севернокорейския лидер Ким Чен-ун в Пхенян през юни, включва пакт за взаимна отбрана и за незабавна военна помощ, ако някоя от двете страни бъде изправена пред въоръжена агресия.
Той „ще служи като силна движеща сила, ускоряваща установяването на независим и справедлив многополюсен световен ред без господство, подчинение и хегемония“, отбеляза КЦТА.
През последните месеци Русия се фокусира върху възвръщането на загубените територии в Курска област след изненадващото украинско нахлуване в региона през август.
Според източник от Генералния щаб на Украйна Украйна е загубила над 40% от територията, която преди това е придобила в Курска област, поради руските контраатаки. Съюзниците от НАТО смятат, че Путин се стреми да възстанови загубената територия в Курска област преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп на 20 януари, надявайки се да получи лостове за влияние в бъдещите мирни преговори.
Източник – Kyiv Independent, Reuters/Превод:SafeNews