„Предстоят ни много тежки и сероизни изпитания. Взехме решение да бъде изтеглен проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г., внесен от служебното правителство, както и законите за бюджета на НЗОК и за Националния осигурителен институт.“ Това каза финансовият министър Теменужка Петкова, след края на първото редовно заседание на новото правителство.
„Причината за това е, че България вече има редовно правителсто със свои политики, които следва да намерят отражение в Закона за бюджета за 2025 г. Взехме решение да бъдат изтеглени и данъчните закони“, допълни тя.
„Ще предложим да се ревизира правилно, да вземем най-добрите решения, така че да предложим бюджет, който отразява и да има дефицит до 3% от БВП, така както предвижда Законът за публичните финанси и изискванията, свързани с членството на България с еврозоната. Това ще бъде трудна задача“, каза още тя.
„Работим в условията на т.нар. удължителен Закон за бюджета, тоест до края на март можем да работим в рамките на удължителния закон. Направихме анализ в Министерството на финансите, за да видим какво показват числата и как можем да покрием всички обичайни разходи на системите в държавата, така че те да функционират нормално. Приходите за януари за 3, 684 млрд. лева, разходите са 3,277 млрд., каза Петкова.
Предстоят ни много тежки и сероизни изпитания
„Налице е дефицит от 407 млн. 555 хиляди лева. За февруари дефицитът ще е 1,735 млрд. За март дефицитът е 1,491 мрд. лева. За първото тримесечие дефицитът общо ще е 3,634 млрд. лева. Със сигурност мога да кажа, че този резултат е в следствие на неразумното използване на публични средства през последните три години.
„За да финансираме този дефицит и да може държавата да функционира нормално до приемането на държавния бюджет, обсъдихме с колегите да използваме средства от резерва, за да се покрият текущи разходи за януари. Ако бъде одобрено, на следващото заседание на МС ще определим размера на средствата, за да осигурим необходимата ликвидност“, каза още министър Петкова.
„Към настоящия момент единственият критерий, който България не покрива, е критерият за ценова стабилност. На 17 януари излезе информацията на Евростат. България не покрива този критерий с 0,1 процентни пункта, което е изключително малък недостиг. Когато изпълним този критерий ще поискаме изготвяне на конвергентни доклади“, каза още тя.