„Пилотно въвеждаме изписване на електронни рецепти за всички лекарства в ограничен брой практики, за да могат лекарите, използвайки софтуера да дадат обратна връзка.“ Това заяви премиерът акад. Николай Денков след срещата си с представители на здравното министерство.
Денков се срещна днес с представители на здравното министерство, Министерството на електронното управление, Изпълнителната агенция по лекарствата, както и с лекарския и фармацевтичния съюз, за да решат проблема с електронните рецепти за антибиотици и лекарства за диабет.
„Помолихме за тази среща, за да запознаем с проблемите, които имаме. Искахме гратисен период, в който да се отстранят проблемите. Поемаме ангажимент да предложим на МЗ и на НЗОК всички, които работят изцяло с електронни рецепти, да получат стимули“. Това обясни председателят на съсловието д-р Иван Маджаров.
Стимули ще искат и от фармацевтичния съюз, заяви председателят му Димитър Маринов.
„Здравното министерство не си е написало домашното преди да въведе е-рецептите. В аптеките е мястото хартиената рецепта да стане електронна.” Това заяви преди дне председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.
По думите му трябва да е равностойно и фармацевтите също да въвеждат в системата. Никоя технология не се налага силово в обществото, заяви той. Отнемането на права не може да бъде основа на въвеждането на една технология, коментира председателят на съсловието.
Маджаров даде пример, че са въведени смартфоните, но не насила, а всички ги ползват заради удобствата им, припомня Safenews.
В момента електронните рецепти са задължителни за предписване на антибиотици и лекарства за диабет.
От ведомството смятат, че с паралелните рецепти ще даде възможност на лекарите да описват дозировката на лекарствата. И допълват, че хартиените рецепти са допълнение към задължителната електронна рецепта и не могат да бъдат издавани самостоятелно.
Още новини четете в категория Здраве.