От трибуната на НС енергийният министър обяви с колко поскъпва тока и ще има ли режим.
Опасност от режим на тока в България няма, категоричен е той.
Съвсем друг е въпросът обаче каква ще бъде цената. Това стана ясно от изслушването на министъра на енергетиката Владимир Малинов във връзка с очакваното увеличение на цената на електрическата енергия на регулирания пазар.
Има опити за игра със страховете на хората, каза министърът, като по думите му с това не трябва да се спекулира.
Всички мощности работят с пълен капацитет, каза министърът – ТЕЦ Марица Изток работи с 8 блока, а АЕЦ Козлодуй и с двата си блока.
„На 28-ми ноември получих писмо в Министерството на енергетиката от Националната електрическа компания, с което ме информират за очакваното драстично надвишаване на заявените от крайните снабдители количества електрическа енергия за регулирания пазар до края на ценовия период, който приключва на 1-ви юли догодина“, информира министърът.
По думите му в писмото се посочва, че необходимите на крайните снабдители количества ел. енергия надвишават определените в ценовото решение. НЕК информира, че само за периода от юли до ноември 2024 година заявените количества от крайните снабдители надвишават с повече от 500 хил. MWh. Това, което е определено в решението на КЕВР. Прогнозата е, че това има потенциал да достигне до 1 млн. MWh.
Трябва да се подсигури сигурността на електропреносната ситема, подчерта той.
Затова НЕК е започнал да закупува по-големи количества от ТЕЦ „Марица Изток – 2“, за да се подсигури сигурността на електропреносната система.
От дружеството очакват по-рано изразходване на квотата от ТЕЦ-а заради завишеното потребление.
173,09 лв е заложената прогнозната регулаторна цена на електричеството за бита. В днешния ден цената е значително по-висока от заложената. Към 11-ти декември цената е 249,18 лв на MWh.
Министърът обаче успокои, че въпреки увеличеното потребление ТЕЦ „Марица Изток – 2“ е в състояние да осигури до 800 хил. MWh ел. енергия за зимния период за целите на обществения доставчик, което означава покриване на нуждите за доставки.
От 10 декември е изискана допълнителна информация и Комисията за енргийно и водно регулиране е информирана за настоящата ситуация. Предложено е КЕВР да анализира състоянието на цените и мощностите.
Той каза, че не очаква повишението на цените на тока за битовите потребители да е в размер на 10-20%.
Но допълни, че не може да се намеси пряко в процеса по ценоопределянето. Все пак може да предприеме мерки, с които да бъде намален ефектът от ценовия шок, провокирано от рязкото увеличение на потреблението на ел. енергия.
„Считам, че едно балансирано решение, което, от една страна да осигури работата на ТЕЦ „Марица Изток – 2“, а от друга страна да даде допълнителна квота на АЕЦ „Козлодуй“, с което да бъде потиснато повишението на цената на електроенергията, би било квота от 400 хил. MWh за АЕЦ „Козлодуй“ и 527 хил. MWh за ТЕЦ „Марица Изток – 2“, обясни министърът.
Очакванията са за повишаване на потреблението през зимния период, като прогнозите са за достигане до 1 милион MWh.
Съгласно Закона за енергетиката КЕВР може да измени ценовите квоти, но това не може да стане повече от веднъж на тримесечие.
По-рано днес народните представители задаваха въпроси на министър Малинов относно прекратяването на договора за планиране и инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали и оборудване, доставка и строеж:
„Разширение на капацитета на „ПГХ Чирен“ – сондажен фонд“ между „Булгартрансгаз“ ЕАД и ДЗЗД „Ю Джи Ес Дрилинг Чирен“ и влиянието на започналото разследване на Европейската прокуратура върху крайните срокове за завършване на проекта за разширение на газохранилището (Вносители: Кирил Петков и група народни представители, 9.12.2024 г.).“
Вижте повече в публикацията на SafeNews: