На 31-ви декември изтича ключов срок за много служители! Чака ги голямо прецакване, ако не побързат.
До 31 декември е срокът, в който работещите могат да поискат от работодателите си така нареченото прехвърляне за 2025 година на неизползвания платен годишен отпуск от 2024 година.
За целта те подават молба за отлагането му.
Съгласно Кодекса на труда има двегодишна давност на отпуските, и ако те не се използват в този срок, се губят.
От КНСБ алармират, че заради липса на кадри в редица икономически дейности работещи не могат да използват полагащите им се отпуски.
Прехвърлянето на отпуска за следващата календарна година може да бъде и за целия му размер, когато не е ползван. Това разясни националният секретар по правна закрила в КНСБ Величка Микова.
„Това е едно мълчаливо отлагане. Но, когато отлагаме с искане, отправено от работника до работодателя, и на основание на тази молба за отлагане на отпуск, работодателят може да му отложи половината от полагащите му се отпуск“.
Законът не позволява отпускът да се компенсира с пари, освен при прекратяването на трудовите правоотношения, стига да не е погасен по давност.
Микова припомни, че за неизползвания отпуск преди края на 2009 година няма давност и той остава дължим. Липсата на кадри води до това, че работещи не могат да ползват полагащите им се отпуски.
Заместник-председателят на синдикална федерация „Металици“ към КНСБ Ренета Петрова допълни, че заради естеството на работата има и допълнителен отпуск за работа при специфични условия:
„В зависимост от професията и длъжностите, този отпуск се движи между 8 и 12 дни. Всичките тези дни, като се натрупат, стигаме до проблема могат ли да бъдат ползвани, и отговорът е „не“. Трудът е така или иначе рисков и е тежък. Така че този проблем е много сериозно застъпен и на всяко договаряне на колективен договор спорът с работодателите за отпуските е най-сериозен“.
Бинче Боздева, секретар в Синдикалната федерация на съобщенията към КНСБ, заяви, че има проблем с ползването на отпуските и в „Български пощи“, също заради недостига на персонал, най-вече експлоатационен:
„Стига се до там, че за да се осигури работно място в малка пощенска станция се търси възможност сам началникът на пощенската станция да си намери заместник“.
Източник: КНСБ