„Два мандата бях секретар и председател на партията, аз съм в централата на ДПС от 1996, представяте ли си колко време е това. Формално съм в ДПС съм в ДПС от 1991 г. от студентското движение. Много дълъг период, човек се амортизира с времето. Има натрупана умора и в един момент се получава така, че има едно ново поколение, по-млади политици, които се позиционират на изборни длъжности в партията“.
Затова имах няколко разговора с г-н Доган. Три-четири пъти сме говорили. Той не беше съгласен, но аз бях решил“, обясни той мотивите си.
Карадайъ коментира и защо не ходи на работа в парламента, откакто подаде оставката. Разказа, че съзнателно е избрал да се дистанцира за известно време от политиката.
„Когато аз се отказвам, да има достатъчно време за подготовка на евентуалните бъдещи кандидати. Аз, ако съм активен на политическия терен, този процес ще бъде изкривен, няма да е искрен, че аз не съм кандидат. Аз съм излязъл нарочно от терена. Аз почти всеки ден ходя в централата на ДПС. Аз съм председател на партията в оставка. Почти всеки ден се виждаме с г-н Доган и с Пеевски. Така че, аз си върша работата“.
Той отхвърли като провокации по негов адрес твърденията, че си отива заради активизирането на контактите с Турция. „Активните отношения с Република Турция го имахме като приоритет и още го имаме“, напомни той.
Лидерът в оставка разтълкува и констатацията на Ахмед Доган за риска ДПС да се превърне в корпорация. Според Карадайъ това не е наблюдение само на почетния председател.
„Не само Доган се опасява и не иска да допусне ДПС да се превърне в корпорация“, каза той. Карадайъ заяви, че думите на почетния председател не се отнасят само до една персона, а за някои партийни структури.
„Има определени структури, които работят само срещу финансиране и само това чакат. Превърнали са партийната работа във финансиране – работа“.
„ДПС няма стратегическа цел да е първа политическа сила, такива се геополитическите реалности. ДПС може устойчиво да бъде втора или трета политическа сила. С господин Пеевски се надявам ДПС да стане втора политическа сила“, каза Карадайъ.
„Със съпредседателството се цели да се отговори на различни групи депесари“. Така той подрепи предложението на Доган да има двама съпредседатели на Движението – Делян Пеевски и Джевдет Чакъров. Целта, според него, е, че ДПС се опитва да се разширява. Карадайъ напомни, е ДПС е била ръководена и от трима съпредседатели преди няколко години.
Остава верен на партията. „Категорично да, ДПС за мен е кауза, съдба“, обобщи той и допълни, че ДПС няма амбицията да е първа политическа сила.
Още новини четете в рубрика „България“