Конфликтът в Украйна е на път да навлезе в третата си календарна година. Линиите на фронта почти не са се преместили през последните няколко месеца. Но може ли ходът на войната да се промени през 2024 г.?
Президентът Володимир Зеленски призна, че пролетната офанзива на страната му не е пожънала успехът, на който се надяваше. Русия все още контролира около 18% от Украйна.
BBC пита трима военни анализатори как според тях може да се развият събитията през следващите 12 месеца.
Войната ще продължи, но не безкрайно
Барбара Занчета, Катедра по военни изследвания, Кралски колеж в Лондон
Перспективите за край на войната в Украйна остават мрачни. В сравнение с това време миналата година Владимир Путин е по-силен.
Ситуацията на бойното поле остава несигурна. Наскоро зимната офанзива на Украйна изглежда е спряла. Но и руски пробив няма. Повече от всякога изходът зависи от политически решения, взети на километри от центъра на конфликта – във Вашингтон и в Брюксел.
Впечатляващата демонстрация на единство на Запада, показана през 2022 г. и която продължи през 2023 г., започва да се колебае
Пакетът от помощ за отбраната на САЩ е заложник на това, което президентът Байдън правилно нарече „дребна политика“ във Вашингтон. И бъдещето на икономическата помощ на ЕС изглежда зависи от неуместната позиция на Унгария.
Колебанията в столиците на Запада насърчиха Путин. Неговите неотдавнашни публични изяви и предизвикателни изявления показват, че що се отнася до него, Русия няма намерение да се отказва.
Ще има ли Западът силата и издръжливостта да продължи да се противопоставя на него и на всичко, което той представлява?
Решението на ЕС да започне преговори за членство с Украйна и Молдова е нещо повече от символично. Това имплицитно означава продължаване на подкрепата за Киев. Бъдещето в ЕС за Украйна би било невъзможно при пълна победа на Русия.
Във Вашингтон е малко вероятно пълно обръщане на политиката
Въпреки че е изкушаващо да се описват сценарии за края на помощта на САЩ, докато рейтингът на Тръмп се покачва в социологическите проучвания, бившият президент, на фона на цялата театралност, не напусна НАТО през 2016 г. Той няма как да революционизира 75-годишния живот на Америка в НАТО. Това е дълго трансатлантическо партньорство.
Това не означава, че последните пукнатини в западния лагер са безсмислени.
За Запада и следователно за Украйна 2024 г. ще бъде по-трудна
За демокрациите дългосрочният консенсус в подкрепа на войната винаги е бил по-сложен, отколкото за автократите без отговорност.
Въпреки че е вероятно войната да продължи през 2024 г., тя не може да продължи безкрайно.
При колебливостта на Запада, която подкрепя Русия, и при липсата на преврат или проблем, свързан със здравето, водещ до падането на Путин, единственият предвидим резултат ще бъде споразумение чрез преговори, което засега и двете страни продължават да отказват.
Предстои година на консолидация
Майкъл Кларк, бивш генерален директор на Royal United Services Institute
Руската инвазия в Украйна през 2022 г. видя завръщането на голяма война на европейския континент. Развитието на конфликта през 2023 г. отбеляза факта, че войната от индустриалната епоха също се завърна.
Войните в индустриалната ера насочват значителни части или в някои случаи цели икономики към производството на военни материали като приоритет. Бюджетът за отбрана на Русия се е утроил от 2021 г. насам и ще погълне 30% от държавните разходи през следващата година
Това ще направи войната в Украйна по-дълго и по-травматично начинание от всичко, познато на Европа от средата на миналия век
Следващата година ще покаже дали Русия – и нейните доставчици в Северна Корея и Иран – или Украйна – и нейните западни поддръжници – са способни и готови да отговорят на ненаситните изисквания на войната в индустриалната епоха.
Би било погрешно да се каже, че фронтовите линии в Украйна са в безизходица. Но и двете страни са способни да се бият помежду си до безизходица. През това време те ще се опитат за предприемат стратегически позиции.
Руските сили може да се опитат да прокарат отново целия фронт
Поне за да осигурят целия регион на Донбас. Украйна вероятно ще се опита да използва успеха, който имаше при възстановяването на контрола си над западното Черно море и своя жизненоважен търговски коридор до Босфора.
Киев вероятно също ще се опита да поднесе повече военни изненади на руските нашественици. Така ще се опита да ги извади от равновесие в някои области.
Но по същество 2024 г. изглежда като година на консолидация както за Киев, така и за Москва
На Русия липсва оборудване и обучена работна сила за започване на стратегическа офанзива най-рано до пролетта на 2025 г.
Междувременно Украйна се нуждае от западни финанси и военна подкрепа.
Войната в индустриалната епоха е борба между обществата. Това, което се случва на бойното поле, в крайна сметка става само симптом на тази борба.
Военният ход на тази война през 2024 г. ще се определя повече в Москва, Киев, Вашингтон, Брюксел, Пекин, Техеран и Пхенян, отколкото в Авдиевка, Токмак, Краматорск или някое от опустошените бойни полета по фронтовите линии.
Украйна ще притиска Русия около Крим
Бен Ходжис, бивш командващ генерал на армията на САЩ в Европа
На Русия й липсва решителна, пробивна способност да прегази Украйна. Тя ще направи каквото може, за да задържи това, което в момента окупира. За тази цел ще използва времето, за да укрепи отбраната си, докато се надява Западът да загуби волята да продължи да подкрепя Украйна.
Но Украйна няма да спре
Тя се бори за оцеляването си и разбира какво ще направи Русия, ако спре. Повече европейски нации сега говорят за необходимостта от увеличаване на помощта. Това се случва в светлината на опасенията, че САЩ отслабват в решимостта си.
Все пак очаквам, че в началото на новата година САЩ ще преоткрият стратегическия си гръбнак. Те ще приемат пакета за помощ, който беше отложен в Конгреса през декември.
Ето защо очаквам Украйна да направи следното през следващите месеци, докато се подготвя да си върне инициативата:
- възстановява единици, които са били изтощени от месеци битки, които ще бъдат необходими за подновена офанзива
- подобряване на системата за набиране на персонал в Украйна, за да се увеличи максимално наличната работна ръка
- увеличаване на производството на боеприпаси и оръжия
- да подобри способността си да действа срещу силни руски възможности за електронна война – заглушаване, прихващане, локализиране.
До началото на лятото Украйна ще може да използва произведените в САЩ изтребители F16 за първи път. С това се надява да подобри способността й да се противопоставя на руски самолети и да укрепи собствената си противовъздушна отбрана.
Стратегически най-важната част от Украйна, която остава окупирана от Русия, е Крим, който ние наричаме „решаващ терен“.
Украйна ще направи всичко възможно, за да продължи да оказва натиск върху руснаците там, за да направи това несъстоятелно за руския флот в Севастопол, шепата бази на военновъздушните сили там и тяхната логистична база в Дзанкой.
Те вече са доказали концепцията. Само с три крилати ракети Storm Shadow, предоставени от Обединеното кралство, те принудиха командващия Черноморския флот да изтегли една трета от флота си от Севастопол.
Украинците, разбира се, нямат неограничени ресурси, особено артилерийски боеприпаси и далекобойни прецизни оръжия.
Но руските войници са в по-лошо състояние. Войната е изпитание за волята и изпитание за логистиката. Руската логистична система е крехка и под непрекъснат натиск от Украйна.
Още новини четете в категорията Свят