Може ли „фалшивата“ усмивка да развесели вас и околните? Дали неискрената усмивка може да повдигне настроението на човек е спорен въпрос, над който учените се борят поне от времето на Чарлз Дарвин. В същото време резултатите от лабораторните изследвания могат да се различават значително от реалния живот.
Лабораторни изследвания
Хипотезата за лицевата обратна връзка, която произлиза от предположенията на Чарлз Дарвин и Уилям Джеймс, е, че изражението на лицето на човек пряко влияе върху неговите емоционални преживявания.
Многобройни лабораторни изследвания, проведени от нашите съвременници, често дават подобен резултат – дори фалшивата усмивка може поне малко да повиши настроението.
Някои учени, предвид подобни резултати от изследвания, съветват да се усмихвате по-често, дори когато няма основателни причини за това.
Мари Крос, доцент по биоповеденческо здраве в Университета на Пенсилвания, отбелязва: когато се чувствате потиснати и нямате време за типично насърчение, усмихнете се (дори „фалшиво“), за да „излъжете“ себе си и тялото си.
Според нея проучвания, проведени през последните няколко години, показват, че неискрената усмивка в лабораторни условия може да подобри настроението.
Истински живот
Дали фалшивата усмивка може да ви направи по-щастливи в реалния живот е по-сложен въпрос. То предизвиква спорове между различни учени и все още няма ясен отговор.
Изследователят от Станфордския университет Никълъс Коулс, който изучава емоциите, подчертава: „Това е като разликата между усмивка, причинена от кученце на снимка, и усмивка, когато гледате празна стена.“
„Оказва се, че усмивките могат не само да повишат нивото на щастие от кученцата, но също така могат да ви направят щастливи в друг, неутрален контекст, когато нямате истинска причина да се чувствате щастливи“, добавя той.
В същото време не е известно със сигурност дали подобна техника „работи“ в реалния живот. Това се дължи преди всичко на факта, че в реалния живот човешкият мозък получава много повече данни (информация), отколкото в лабораторията.
„Кооперация“ на тялото и мозъка
Колективната международна група от изследователи с различни възгледи относно хипотезата за лицевата обратна връзка беше наречена The Many Smiles Collaboration.
През 2022 г. публикува резултатите от проучване, проведено с участието на повече от 3800 участници от 19 държави.
Като част от експеримента хората бяха помолени да се усмихват по три различни начина:
гледане на снимка на усмихнат човек и копиране на изражението му
следвайки инструкции стъпка по стъпка – как точно да се усмихва
държи обикновена химикалка в устата си
В първите два случая щастието на хората се е увеличило (според тях), в третия – резултатът е неясен и двусмислен. В същото време и до днес не е известно какви процеси са протичали в мозъка.
Някои експерти смятат, че изражението на лицето на усмивката задейства определена „невронна пътека“, свързана с щастието, която „създава пълномащабна телесна реакция“. Тогава мозъкът интерпретира тази реакция като щастие.
Според Коулс подобна идея е доста противоречива.
Други учени предполагат, че мозъкът просто възприема усмивката като „знак“ – че сте щастливи или че фалшивата усмивка „включва обратна връзка“ с мозъка и тялото, принуждавайки хората да мислят за положителни преживявания (спомени).
Според Крос, ако „лицето казва на мозъка“, че сте щастливи, но всичко останало показва обратното, усмивката няма да промени нищо в емоциите.
„Но определено не смятам, че няколко усмивки на ден могат да ви навредят, просто за да се уверите – дали ще повлияят на настроението ви“, заключава изследователят.
Източник – Live Science /Превод:SafeNews