Врачанският митрополит Григорий отправи призив за днешния празничен ден.
„Да съпреживеем Христовото Рождество на тържествените богослужения, за да посрещнем подобаващо Божия Син, който слиза от небесата заради нас и нашето спасение“. Това призова той в посланието си към слушателите на „Хоризонт“.
В навечерието на празника акцентът е изместен. Повече се обръща внимание на външното. В един момент забравяме същността на празника.
Това каза още митрополитът. Не да няма украса, не да не зарадваме децата с подаръци, не да не седнем на една по-обилна трапеза. Това е завършекът, а началото – да бъдем в храма Господен. Това е достатъчно да ни подготви да осъзнаем същността на празника. Христос трябва да бъде посрещнат. Да се зарадваме за слизането на нашия Господ и спасител.
В очакване на Рождество Христово православната църквата отваря двери за днешните по-особени в своята продължителност и наситеност с четива и песнопения богослужения.
Те благовестят за сбъдването на тайната на боговъплащението. Пак и пак, както всяка година от хилядолетната история на християнството, човекът – притиснат от злото на света, в който живее, и от собствените си грехове и немощи – е призван да сподели надеждата и радостта, които носи тази велика тайна, че Бог идва при нас на земята, за да ни върне при Него на небесата.
И тази реалност е актуална и сега – за нашето напрегнато и тревожно време на войни, идеологии, кибер технологии и скоростна надпревара за всичко и във всичко.
Актуална е дори и за днешния ден на Бъди вечер, който обичайно посвещаваме на трескаво пазаруване и приготовления за празника.
Какво прави Бог за своето творение? Бог прие човешка плът, за да може като такъв да ни проповядва словото Божие, да ни изкупи от греховете, да пролее кръвта си за нас, за да се станем отново чеда Божи и наследници на вечния живот и вечното блаженство. Ражда се спасителят на човешкия род.
Това трябва да осъзнаем, на това трябва да научим децата. Нека първо да се зарадваме духовно“, призова митрополит Григорий.
Способни ли сме да се върнем и как в смисъла на светлия повод, който ще празнуваме?
„Църквата ни подготвя за този празник. Тази подготовка е дълъг процес – 40-дневен пост, с който да очистим душите и телата си. Църквата иска от нас да осъзнаем същността на този празник, да се зарадваме и да съучастваме“, каза в заключение Негово Високопреосвещенство врачанският митрополит Григорий.
Източник – БНР