Миролюба Бенатова хвърли бомба! „Когато преди 12 години с Генка Шикерова и Рада Домусчиева изчетохме досиетата на владиците от Светия синод, установихме, че почти всичко по същество е унищожено. Но имаше следи, че от 14 действащи митрополити, 11 са с досиета към Държавна сигурност.“ Така пише журналистката в свой пост.
SafeNews публикува поста без редакторска намеса:
Когато преди 12 години с Генка Шикерова и Рада Домусчиева изчетохме досиетата на владиците от Светия синод, установихме, че почти всичко по същество е унищожено. Но имаше следи, че от 14 действащи митрополити, 11 са с досиета към Държавна сигурност.
Следи липсваха напълно за Ловчанския Гавраил и за Пловдивския Николай, който няма как да е бил сътрудник, поради възрастта си.
Днес битката за Патриаршеския престол отново е на дневен ред. Днес това, че Пловдивският митрополит Николай не е сътрудник на ДС, ще бъде негов аргумент, че е достоен.
Тези избори ще са показателни за всичко в държавата.
Какво научихме от досиетата преди години и разказахме за зрителите на бтв, ще оставя в линк, в коментари.
След смъртт на патриарх Неофит логично се появява въпросът кой ще заме мястото му, както писа SafeNews.
Духовниците се събират днес, като заседанието им ще бъде водено от най-старшия измежду владиците. Това е търновският митрополит Григорий. Те ще трябва да изберат дада за поклонението пред Негово Светейшество. В този ден ще се обяви и ден на национален траур. Тази заповед обаче трябва да дойде от ( Министерския съвет.
Друга важна задача, която имат владиците, е да изберат наместник-председател на православната ни църква
Той ще ръководи заседанията до избора на нов патриарх и ще изпълнява и ролята на Софийски митрополит.
След това Светият Синод определя датата за свикване на Патриаршеския избирателен църковен събор. Той трябва да излъчи новия духовен водач на православните християни у нас. В събора участват митрополитите, по трима свещеници и двама миряни от всяка епархия (София има право на десет представители), представители на манастирите и духовните училища.
Изборът на нов патриарх може да започне 40 дни след смъртта на Неофит
Това обаче съвпада с Великия пост за Възкресение Христово. Той започва в понеделник. Това предполага, че изборът на нов патриарх ще е след Великден. Всъщност, път православните българи за първи път ще посрещнат Светлите празници осиротели, без глава на църквата си.
Също за първи път съвпада процедурата по избор на митрополит и тази за патриарх, след като Синодът спря избора на нов Сливенски владика. Вероятно митрополитите ще решат първо да бъде избран нов патриарх, а след това под неговото ръководство да се извърши изборът на Сливенски митрополит.
Ала, съгласно устава на БПЦ, има възможност изборът на нов патриарх да се забави и до 4 месеца.
Към днешна дата само 9 от 13 митрополити имат правото да бъдат избрани за четвърти поред патриарх на Българската православна църква след възстановяването й през 1953 г. Според църковния устав достойни да участват в избора са митрополитите, които са навършили 50 години и са заемали митрополитски пост поне 5 години.
Ето и кои отговарят на условията:
Американският митрополит Йосиф, Великотърновският Григорий, Плевенският Игнатий, Ловчанският Гавраил, Пловдивският Николай, Варненският Йосиф, Русенският Наум, Врачанският Григорий и Видинският Данаил.
Още новини четете в категория България
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News