Китай все по-често се споменава във връзка с конфликта между Русия и Украйна. Първоначално се появиха съмнения, че Пекин може да започне да изпраща оръжия на Русия, а по-късно се появи и вариант на мирни преговори за край на войната.
По този повод украинският президент Володимир Зеленски заяви, че планира да се срещне с китайския лидер Си Дзинпин, за да обсъди предложенията на Пекин. Говорейки по повод първата годишнина от пълномащабното нахлуване на Русия, той каза, че предложението е сигнал, че Китай е въвлечен в търсенето на мир.
„Наистина искам да вярвам, че Китай няма да доставя оръжие на Русия“, заяви той.
Планът на Китай призовава за мирни преговори и зачитане на националния суверенитет
Документът от 12 точки обаче не казва конкретно, че Русия трябва да изтегли войските си от Украйна. Той също така осъжда използването на „едностранни санкции“, което се разглежда като завоалирана критика към съюзниците на Украйна на Запад.
Китайските власти досега не са отговорили публично на призива на Зеленски за среща на върха със Си.
Междувременно Русия приветства китайските мирни предложения. „Ние споделяме възгледите на Пекин“, се казва в изявление на външното министерство в Москва.
По-рано тази седмица държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза, че Пекин обмисля доставка на оръжия и боеприпаси на Русия – твърдение, категорично отречено от Пекин. В петък американски медии отново съобщиха, че китайското правителство обмисля изпращането на дронове и артилерийски снаряди в Москва.
Попитан за китайския план, президентът на САЩ Джо Байдън каза пред ABC News в петък:
„Руският президент Владимир Путин го аплодира, така че как би могъл да е добър?“
„Не видях нищо в плана, което да показва, че има нещо, което би било от полза за някой друг, освен за Русия“, добави той.
Китай изглежда застава на страната на Русия, въпреки че би искал да намери начин да спаси президента Путин чрез уреждане на някакво спасително мирно споразумение, казва редакторът на Световните въпроси на BBC Джон Симпсън.
Китайските предложения следват посещението на първия дипломат на страната Ван И в Москва, където той се срещна с президента Путин и външния министър Сергей Лавров в сряда.
След разговорите Уанг беше цитиран от китайската държавна информационна агенция Синхуа, като каза, че Пекин е готов да „задълбочи политическото доверие“ и „да засили стратегическата координация“ с Москва.
Западните служители приеха хладно последните предложения. Шефът на НАТО Йенс Столтенберг каза, че в Пекин „няма голямо доверие“, тъй като „не успя да осъди незаконното нахлуване в Украйна“.
На продължителна пресконференция в Киев в петък Зеленски също така заяви, че победата „неизбежно ще ни очаква“, ако съюзниците „спазват своите обещания и срокове“
Полша заяви, че вече е доставила четири германски танка Leopard II на Украйна и е готова да достави още. Германия заяви, че ще предостави 14 танка Leopard, като Испания и Канада също изпращат танкове.
САЩ, най-големият доставчик на военна помощ за Украйна, обеща да изпрати 31 от своите танкове M1 Abrams, а Обединеното кралство предоставя 14 танка Challenger 2.
Украинският лидер добави, че страната му не е успяла да се ангажира достатъчно със страните в Африка и Латинска Америка, след като много нации на тези континенти се въздържаха по време на гласуването на Общото събрание на ООН по резолюция, осъждаща инвазията на Русия.
„Ние не работихме добре дълги години, не обръщахме внимание, мисля, че това е голяма грешка“, каза той и изяви желание да присъства на среща в района: „Африка, Латинска Америка, са изключително важни. Бих искал да организирам среща на върха между страните от Латинска Америка и Украйна. Знаете колко трудно напускам страната, но на такава среща ще отида“.
Попитан дали може да назове най-лошия си момент от войната досега, Зеленски каза Буча, град извън Киев, където руските войски са обвинени в убийството на цивилни в началото на войната. Малкият град беше под руски контрол, докато украинските войски не отвърнаха на удара миналия април, за да си го върнат.
„Това, което видях. Беше ужасно“, каза Зеленски, видимо трогнат
САЩ отбелязаха една година от нахлуването на Русия в Украйна, като обявиха нов набор от санкции срещу Русия и нова помощ за Украйна. Същото направи и Европейският съюз.
Последните ограничения са насочени към повече от 100 субекта както в Русия, така и по света, включително банки и доставчици на военно оборудване. САЩ заявиха, че искат да спрат онези, които помагат на Русия да използват вратички, за да получат санкционирани материали.
Новият кръг от помощ на Белия дом за Украйна е на стойност 12 милиарда долара (10 милиарда британски лири), включително 2 милиарда долара от Министерството на отбраната, включително боеприпаси и дронове, и 10 милиарда долара от Държавния департамент, включително бюджетна подкрепа за украинското правителство.
Допълнителни 550 милиона долара ще бъдат доставени както на Украйна, така и на съседна Молдова за укрепване на тяхната енергийна инфраструктура.
Молдова е най-бедната страна в Европа и е силно засегната от войната. Това е лидерите предупреждават от няколко седмици, че Русия планира да завземе властта.
Това идва дни след като президентът на САЩ Джо Байдън отлетя за Киев за изненадващо посещение и проведе разговори с Зеленски.
В петък ЕС също така одобри своя 10-ти кръг от санкции срещу Русия, налагайки ограничения върху технологиите, които имат гражданска и военна двойна употреба.