Мира Радева коментира пред SafeNews, че на тези избори българите прагматично заложиха на сигурния кон. Според социолога българинът се оказа доста консервативен и това се наблюдава както в дясно, така и в ляво. Мира Радева смята, че ниската избирателна активност не е особена изненада.
„След толкова много непроизводителни избори, които не успяха да доведат до това, което хората в крайна сметка искат: относително стабилно, устойчиво управление. И след толкова много крамоли, протести, претенции, промени на Конституцията, хората са демотивирани и си викат: оти ги ручахме тия жабета? Една от големите грешки през последните 4-5 години е този груб език, това тотално обезверяване. Защото политиците хвърлят всички сили в това да оплюят противника, а не разбират, че по този начин се срива авторитетът на целия политически процес, на цялата политическа класа. Много е важно в нашата страна да се научим да браним авторитетите. Стигна се до състояние, в което никой, едва ли не, няма авторитет. Социолозите нямат авторитет, журналистите нямат авторитет, лекарите, адвокатите нямат. Стигна се до положение, в което всеки е срещу всеки.
Политиците допринесоха много за това тотално обезверяване – твърди социологът Мира Радева
Затова да не се чудят защо се случва ниската избирателна активност. Тя е и заради силното преекспонирано говорене за купен, за манипулиран вот. Всеки експерт ще ви го каже, че този вот няма общо с реалностите. Дори да има такъв вот той е пренебрежимо малък и не може да наклони везните в една или в друга посока. Особено когато говорим за парламентарни избори. Цялото общество вкупом доведе до тотално обезверяване и апатия.
Резултатите за ГЕРБ-СДС, както и за останалите три партии след тях, бяха прогнозирани от колегите социолози. Резултатите от екзитполовете са предварителни данни. Все още не е известен и вотът от чужбина. При толкова ниска дистанция между втория и третия ще трябва да чакаме данните на ЦИК“, каза Мира Радева.
Мира Радева допусна, че социолозите не познаха резултатите на партията „Величие“. Според нея това сигурно е някакъв силно корпоративен вот.
„Това е мобилизация в последния момент, тя няма как да се хване от изследвания. И друг път сме имали подобни казуси. Това е клиентелистки вот, който се организира по вътрешни канали. Но той влияе ли реално на политическия процес? Те най-вероятно ще останат под чертата. Очакваше се пробив от „Синя България“ и „Солидарна България“, но той не успя. Защото в предизборната кампания много се засили противопоставянето между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. И в крайна сметка българинът много често е показвал, че е прагматичен избирател. И хората, които симпатизират на „Синя България“ заложиха на по-сигурния кон. Нещо подобно се случи с разгрома на Ваня Григорова и „Солидарна България“ – и това е голямата победа на Корнелия Нинова. Там самата комбинация с Мая Манолова нещо не се случи. И един ляв консервативен избирател реши да заложи на Столетницата. Вижте, че и „Левицата“ напълно изчезнаха. За тях дори не знам, какъв резултат имат.
Българинът се оказа доста консервативен и прагматичен и заложи на сигурното, акцентира на извода си Мира Радева.
Но тук е и голямата отговорност на ГЕРБ. Хората, които гласуваха за тях, приеха тезата на ГЕРБ-СДС за стабилно управление. И ако сега ГЕРБ-СДС се провалят и не успеят да създадат такова стабилно управление, това ще бъде поредното разочарование и поредния удар отново върху демократичната система. Много се опасявам, че ние тръгваме покрай мръсната вода да изхвърляме и бебето от коритото. Деликатна е ситуацията на ГЕРБ-СДС, защото ако те направят коалиция с ДПС и с някаква подкрепа от ИТН, без участието на ПП-ДБ, тогава те ще отворят невероятен фронт за критики. Непрекъснато ще дават хляб на основните си опоненти. Но това е риск, който в настоящата ситуация трябва да се приеме. И ако толкова пъти ГЕРБ печелят изборите, то е заради лелеяната мечтаната стабилност, при цялото съмнение за корупционни модели. И сега те са длъжни да създадат едно относително по-устойчиво управление“, заключи коментара си Мира Радева.