Миньорите май вдигат блокадата. Протестиращите вече 13 ден ще решат утре дали да останат на пътя. Това съобщи Бисер Бинев от синдикат „Подкрепа“ в „Мини Марица-изток“.
От думите му дтана ясно, че протестиращите са се обединили около обща позиция с няколко искания. Тя ще бъде изпратена до Народното събрание, Президентството, Министерския съвет. Адресат ще е и Европейската комисия.
Остава основното искане е за изтегляне на Териториалните планове за справедлив преход, каза Бинев.
„Настояваме за незабавно изтегляне на Териториалните планове. Освен това да бъде записано количеството произведена електроенергия от въглищни мощности и съответно необходимите количества въглища, каза той.
Недоволните искат а се гарантират приходите и социалната програма по КТД 2022 г. Това да не е по-малко до размера на разходите през цената на тон условно гориво при заетост по норматив.
Синдикатите искат още незабавно започване на работа по преработване на всички програмни и съпътстващи документи. Целта е да се гарантира изпълнението на двете решения на Народното събрание.
След преработването им да ни бъдат предоставени в 14-дневен срок преди внасяне за гласуване. Това да стане заедно със становища, анализи, модели и други, искат от синдикатите.
„Продължаваме с действия в защита на нашите искания“, каза още Бисер Бинев.
Бинев изказа благодарност към всички подкрепящи протеста. Той поднесе извинения за неудобствата на пътуващите.
Утре миньори и енергетици ще излязат и на национален протест в защита на техните искания. Той е обявен за 18:00 часа в цялата страна.
КНСБ
По-рано днес президентът на КНСБ посочи, че в момента се обсъжда как да продължат протестните действия на миньорите и енергетиците. Според Димитров процесът за организиране на ефективна стачка ще трае поне месец.
По процедура трябва да се съберат подписи, които да са поне 50 процента плюс един от състава на работещите в мината. Само така може да се определят конкретни искания, които според закона трябва да бъдат отправени към ръководството на мината.
Следват процедурни срокове за преговори с ръководството и принципала, записани в колективния трудов договор.
После идва задължителна процедура на арбритаж и помирение, и ако и там няма съгласие, едва тогава може да се стигне до ефективна стачка, посочи Пламен Димитров.