Предложението на КЕВР за увеличаване цената на водата от 1 януари 2025 година е обект на сериозно обществено недоволство. Това призна служебният министър на финансите Людмила Петкова от трибуната на Народното събрание (НС).
Тя нахока МРРБ и „Българския ВИК Холдинг“, че предоставяната вода често не отговаря на необходимите изисквания, липсват санитарно-охранителни зони. От друга страна пък водоснабдяването често е прекъсвано заради редица аварии, подчерта министъра. Под въпрос, според министъра, е ефективното управление на предоставените финансови средства.
На депутатите обаче направи впечатление, че в пленарна зала не присъства нито един министър или заместник-министър, който е пряко ангажиран с проблема с безводието, а именно от МРРБ или МЗХ.
Във връзка с мерките, взети от държавата по този изключително наболял проблем, Петкова разкри, че е направено следното:
Изпратено е писмо до МРРБ, както и до изпълнителния директор на „Българския ВИК Холдинг“. В писмото от МФ искат отчет на използваните средства в размер на 1 млрд. лв., предоставени от държавата при учредяване на дружеството за неговото капитализиране и разработване на устойчив модел за финансиране на отрасъл ВиК и свързаните с това стратегически цели. Петкова уточни, че МФ е поискало и разчет на изразходваните от холдинга средства до момента, включително за одобрените и изпълнени проекти на общинските ВиК дружества. От ведомството са поискали да научат и какви са предприетите от МРРБ мерки и холдинга за подобряването на ефективността на предоставяните услуги и намаляване на загубите.
Петкова беше категорична, че МФ непрекъснато извършва инспекции на Вик инфраструктурата. Тя изтъкна, че инфраструктурата е в изключително критично състояние. Позова се на подадени сигнали от кметове и общински управители в различни области.
Министърът на финансите разкри какви разходи са предвидени в Бюджет 2025 по въпроса с безводието и за преодоляването на водната криза.
С постановление на МС №303/20.08.2024 г. са одобрени допълнителни плащания по линия на МЗХ в размер на 20 млн. лв., изтъкна Людмила Петкова. Те се предоставиха на „Напоителни системи“ като заем за инвестиции в материални активи.
Наред с това, в проектобюджета за 2025 г. за периода 2025 – 2028 са заложени 1,4 млрд. лв. на година за увеличаване на капитала на „Напоителни системи“ за реконструкция и обновяване на обекти за напоителната инфраструктура.
Включени са и допълнителни проекти с национално финансирани, както и проекти, към които ще се пристъпи, след осигуряването на ресурс.
SafeNews припомня, че изслушват министри в НС