Министерство на финансите на САЩ: Русия, Ал Кайда и Хамас заобикалят санкциите с виртуални валути. Министерството на финансите на САЩ се опасява, че терористичните групи ще увеличат използването на виртуални валути и други цифрови активи, освен ако Конгресът не одобри нови регулаторни инструменти.
Това заяви заместник-министърът на финансите Волей Адеймо, съобщава РБК-Украйна с позоваване на Ройтерс.
В изявление, подготвено за изслушване в банковия комитет на Сената, Адейемо предупреди, че групи като Ал-Кайда, Хамас, страни като Русия и Северна Корея намират нови начини за преместване на ресурси с помощта на виртуални валути.
Адейемо каза, че Министерството на финансите на САЩ е показало известен успех в изкореняването на незаконни финансови транзакции в цифровата екосистема, но отбеляза, че Съединените щати трябва да засилят правоприлагането, за да предотвратят подобни дейности от „злонамерени участници“.
„Въпреки че продължаваме да вярваме, че терористите предпочитат да използват традиционните финансови продукти и услуги, ние се опасяваме, че без действие от страна на Конгреса, за да ни предостави инструментите, от които се нуждаем, използването на виртуални активи от тези субекти само ще се увеличи“, каза Адейемо.
Той каза, че докато Министерството на финансите използва правомощията си, за да отреже тези групи от традиционното финансиране, тяхното използване на виртуални активи се разширява.
Северна Корея е успяла да закупи, изпере и съхранява незаконни приходи чрез сложни кибер обири, разчитайки на технологии за подобряване на анонимността, за да скрие източниците на средства, каза той.
Според него Министерството на финансите също така отбеляза, че Русия все повече използва алтернативни механизми за плащане, за да заобиколи санкциите и да финансира войната срещу Украйна.
Адейемо призова Конгреса да приеме законодателство за укрепване на неговите инструменти за наказателно преследване на такива участници, включително вторични санкции, насочени към чуждестранни доставчици на цифрови активи, които улесняват незаконното финансиране.
Такива инструменти ще помогнат на Министерството на финансите да развие своите способности за насочване за борба с чуждестранните борси за криптовалута и някои финансови услуги, които не използват кореспондентски сметки.
Той също така призова за действия за затваряне на вратички в съществуващите органи, като ги разшири, за да включва изрично покритие на субекти като доставчици на портфейли за виртуални активи и борси за криптовалута, които се появиха след приемането на настоящите закони.
Конгресът трябва също така да разгледа юрисдикционните рискове, свързани с офшорни платформи за криптовалута, за да гарантира, че Министерството на финансите може да има достъп в чужбина, когато субекти, занимаващи се с цифрови активи, навредят на националната сигурност на САЩ, каза той.
Припомняме, че САЩ и Великобритания започнаха да проверяват транзакции с криптовалута на стойност над 20 милиарда долара, преминали през московската крипто борса Garantex с помощта на криптовалутата Tether, обвързана с долара.
През май миналата година беше съобщено, че Министерството на правосъдието на САЩ разследва участието на Binance в подпомагането на руснаците да заобиколят санкциите . Смята се, че най-голямата борса за криптовалута в света е помогнала за прехвърлянето на пари на граждани на Руската федерация.
Източник – Reuters/Превод:SafeNews