Д-р Миляна Велева, бивш директор на „Новини, актуални предавания и спорт“ в ТВ7, Канал 3 и Нова телевизия, защитила дисертационен труд на тема „Пропаганда и олимпийски игри“, в специално интервю за SafeNews коментира завършилите в Париж Олимпийски игри. Както и представянето на българските спортисти на тях.
SN: Д-р Велева, изпратихме ли по-успешна Олимпиада в Париж от другите? Проследили сте 5 олимпиади. Каква тенденция в спорта те очертават?
Тези Олимпийски игри в Париж наистина бяха впечатляващи. Те бяха първите след Ковид олимпийски игри. Спомняме си, че в Токио бяха отложени с една година и вместо да се проведат през 2020 г. се проведоха през 2021г. Това се случи за първи път в олимпийската история. Олимпийски игри винаги са се провеждали с изключение на времето през Първата и Втората световни войни. Сега имаше страхотно настроение в Париж. Домакините спазиха своето обещание това да са открити към публиката игри. Те успяха да постигнат чудесна симбиоза между красотите на френската столица, спортните съоръжения и публиката. Много коментатори отбелязаха, че това са били Олимпийски игри с чудесно настроение, много зрители, компетентна публика, разбираща състезателите, подкрепяща успехите, отличаваща постиженията. Що се отнася до България XXXIII
Летните олимпийски игри се оказаха най-успешните за нашата страна през новия век. Малцина бяха специалистите, предвидили го преди това, обръща внимание Миляна Велева.
Но със спечелените общо седем медала: три златни, един сребърен и три бронзови, френската столица наистина се превърна в много късметлийска за нашия отбор. След Атина през 2004 г. това беше най-силната ни Олимпиада. Някои специалисти изчисляват и тежестта на медалите и казват, че тя е била дори най-успешната след Сидни – Олимпиадата, която беше в началото на това хилядолетие през 2000 година.
През това лято беше прекъсната и една дългогодишна тенденция: медалите да бъдат печелени само от жени, казва д-р Велева.
В това няма нищо лошо, но е част от статистиката. Беше поставен края на двайсет годишна пауза без български олимпийски шампион сред мъжете. Сега и тримата ни златни медалисти са мъже: борците Семен Новиков и Магомед Рамазанов и щангистът Карлос Насар. Другите не четири отличия бяха поделени по равно за жени и мъже. Сребърен медал за Боряна Калейн, превъзходна в художествената гимнастика.
За съжаление, ансамбълът ни не успя да спечели медали. Но това са много млади момичета, които имат шанс за следващите Олимпийски игри, допълва Миляна Велева.
Бронзов медал спечели иранката Кимия Ализаде. Тя има много интересна история, защо е политически бежанец от своята страна. Напуска Иран, където, както знаем, жените имат твърде ограничени права. И още един чужденец има в тази компания, който е кубинец – Хавиер Ибанес. Той преди да дойде в България е смятал да сложи край на своята кариера, но тук продължава да се готви и да тренира. И Божидар Андреев, също много впечатляващ сюжет, момче от ромското гето, което успява чрез спорта да постигне този наистина толкова голям успех.
SN: Какъв е проблемът, че олимпийските медали за България са донесени от натурализирани украинец, кубинец, иранка, дагестанец? Не се ли разширяват отдавна националните граници на спорта? Защо предизвикват вълнения у нас?
Точно така. Много сте права. Границите отдавна са паднали. Ние само можем да се гордеем, че силата на българския паспорт е толкова голяма, че привличаме спортисти от цял свят. Очевидно те са получили добри условия тук, защото и Новиков, и Рамазанов, и Ибанев, и Ализаде са нямали условия да се подготвят в своите държави. И именно по тази причина избират България. Т.е. ние им предлагаме нещо повече. За мен това не е проблем, защото практиката показва, че всички тези спортисти, които идват от чужбина и се състезават за България, в повечето случаи остават в нашата страна и се развиват като треньори и специалисти.
Натурализираните спортисти повишават конкуренцията в националните отбори, твърди Миляна Велева.
Един от първите натурализирани спортисти в България е борецът Армен Назарян, който спечели олимпийска титла през 2000 г. и сега неговият син – младият Назарян е европейски шампион и носи медали за България и е българче, ако можем така да го определим. Самият Армен Назарян беше дългогодишен треньор на националния отбор. Така че не виждам нищо лошо в това. Разбира се, трябва да отчетем, че спечелените медали не дават цялостно решение на българския спорт. Те са свързани най-вече с базата, тренировъчните терени, с възможността много млади хора да спортуват, което в крайна сметка е най важното.
Тези Олимпийски игри отново запалиха българите по спорта. Аз никога не съм виждала да е толкова обединена нашата нация, подчертава Миляна Велева.
Дори правя сравнение със Световното първенство по футбол в САЩ през 1994 г., когато след тежки времена на труден преход след 1989 г. българският народ за първи път се обедини. Смятам, че в тази политическа безперспективност, която виждаме в момента, в тази наистина политическа тиня, с която се сблъскваме всеки ден, това е дъх надежда, емоция, добро настроение, което ни донесоха тези Олимпийски игри, които приключиха снощи с едно великолепно закриване. Париж е столица на свободата, дори ако се върнем към историята, към Френската революция, към която имаше много препратки по време на откриването, тя предложи великолепни Олимпийски игри.
SN: В Олимпиадата в Париж участваха 204 държави в 32 спорта с 48 дисциплини с 10714 атлета. Защо у нас коментатори, социални мрежи и медии се съсредоточиха върху скандалите в женския бокс и две състезателки?
Позволете ми, да се върна към моята дисертация, която е посветена на пропагандата и Олимпийските игри. Пропагандата съществува съвместно с този форум откакто са създадени игрите. Най-ключовите моменти, когато тя се наблюдава, са Олимпийските игри в Берлин през 1936 г. Това е хитлеровата олимпиада. Следва много тежка пропаганда по време на Москва през 1980 г. и Лос Анджелис през 1984 г., когато реално двата блока се блокираха едни-други. Западният блок не участва на Олимпийските игри в Москва, а източният – на игрите в Лос Анджелис. Това са едни от най-мрачните години на Олимпийското движение. Олимпийските игри са такъв форум, който събира погледите на целия свят. Самите ние бяхме вторачени в тях 17 дни, но така бяха и милиони зрители по цял свят.
Тези Олимпийски игри в Париж имат рекордни телевизионни рейтинги, рекордни посещения в социалните мрежи и чупят всички върхови постижения. Нормално беше и в тези Олимпийски игри да има пропаганда и тя не беше само в България, а напротив, посочва Миляна Велева.
Защото ние сме малко късче от цялата картина. Тази пропаганда започна дори с вниманието, отделено на джендър сцените при откриването. Те бяха доста спорни и с много силна обществена реакция. Но това бяха все пак пет минути от едно тричасово уникално шоу като режисура, организация, постановка и т.н. След това тази пропаганда продължи по време на боксовия турнир, където видяхме двете момичета, които имаха наистина спорна външност, приличащи на мъже, но без ясни медицински доказателства, че са такива. Това са фактите. А това, че преди година и половина Международната федерация по бокс ги е изследвала и е видяла, че те имат повече мъжки признаци, така и не се показа като медицински резултат.
Скандалите в женския бокс бяха световна новина, световна вълна, дали подхранвана от тролове или други настроения, тепърва ще се анализира, обобщава Миляна Велева.
Дори е много интересно и за научен анализ. Но това е част от играта. Част от голямата пропагандна машина. Дали ние станахме жертва на тази пропагандна машина или напротив, правдата беше на наша страна, ще видим във времето. Това е трудно за анализ в момента, защото наистина процесите са много сложни.
SN: Откъде идва обаче пропагандата, специално на тези игри?
Има много теории. Теория номер едно е, че тя идва от Русия, държавата не допусната на тези Олимпийски игри. Като държави Русия и Беларус не участваха на тези Олимпийски игри, а само с индивидуални спортисти. Това беше заради агресията в Украйна. Това е по-елементарното обяснение. Тепърва ще се разбере, откъде идва.
Според мен българският щаб леко преекспонира темата със състезателките в бокса, посочва Миляна Велева.
Дотолкова, доколкото нашите боксьори може би щяха да се представят по-добре, ако тази тема не беше толкова във фокуса на олимпийския тим за дните, в които трябваше да се проведе състезанието. Но не мога да виня и него, защото наистина тази тема беше световна новина. И наши колеги, които бяха там, казаха, че не са виждали толкова много журналисти в Микс зоната на състезанието – това е мястото, където се допускат журналистите и могат да контактуват със спортистите, колкото по времето на боксовия турнир, когато именно се състезаваха тези две момичета. Или момчета. Не знам. Но в крайна сметка в своите паспорти те са записани като жени. Това беше и оправданието на МОК, че те са родени като жени, че са вписани като жени в паспортите си и винаги са се състезавали като жени. Много сложна тема, която според мен тепърва ще се коментира и обсъжда.
Защото въпросът е: как ще се тестват занапред спортистките? Пита Миляна Велева.
Трябва да се тестват абсолютно всички спортистки – жени. Или по симпатия: този ми прилича на мъж, този има повече мускули, а този има по-мъжествени черти. Това е голям въпрос.
SN: А защо елементи, особено от откриването, разделиха не само мненията в социалните мрежи у нас, но и позиции по света. Не е ли отворено човечеството за по-отворени послания?
Явно тези послания бяха прекалено отворени и не се възприеха добре. Видяхме, че имаше реакции от целия свят, от Църквата. Провокацията на режисьора беше видяна като провокация с Християнството. Нека да си спомним, че и „Шарли Ебдо“ е продукт на Франция. Заради карикатурите там се случиха ужасяващите атентати. Не е еднозначно, дали има подигравка с Християнството или французите са готови на провокации. А какво друго е изкуството, освен една голяма провокация?!
SN: Какво е посланието на Олимпиадата от Париж? Отредактиран ли бе девизът на Пиер де Кубертен: „По-силно, по-високо, по-бързо!“.
Мисля, че Париж напълно изпълни посланията на Кубертен. Не случайно той е французин и модерните Олимпийски игри, въпреки че са създадени в Атина, те всъщност тръгват от Сорбоната, от Франция. Там, където е живял и работил Пиер дьо Кубертен. Париж показа блясък, чудесни постижения. Париж донесе късмет на българския олимпийски тим и изпращаме фантастична Олимпиада с препратка, че такава ще бъде и следващата в Лос Анджелис. Защото видяхме в края Том Крус, който отнесе флага на Олимпийското движение към Калифорния.
Следващата ще бъде холивудска, бляскава Олимпиада, нямам съмнение за това, прогнозира Миляна Велева.
Още повече, че Олимпийските игри се връщат символно в Лос Анджелис, защото тези от 1984 г., както казах вече, бяха бойкотирани от целия Източен блок и Съветския съюз, държави като България, ГДР. А в Лос Анджелис след четири години ще се събере целият свят. Вярвам в това. Вярвам, че ще е приключила и войната между Русия и Украйна. И тези две държави ще могат да се върнат пълномащабно на Олимпийската сцена. Украинците бяха и сега там. Но и самите руски спортисти ще имат шанс в Лос Анджелис.