Когато Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 година, Владимир Путин очакваше, че всичко бързо ще приключи. След няколко дни обаче ще отбележим първата годишнина от началото на военния конфликт, убил хиляди – както войници, така и цивилни.
Има ли светлина в края на тунела или трябва да се подготвим за дълъг конфликт? Пред SafeNews бившият заместник министър на външните работи Милен Керемедчиев даде оптимистична прогноза – мирните преговори може и да започнат съвсем скоро. Само след 6 месеца. Цената обаче е висока – много жертви и много разрушения.
Мирни преговори след 6 месеца
„Липсата на пробив и невъзможността на която и да е от армиите да има видим превес в тази война, всъщност дава шанс за мирни преговори. Защото, в момента, в който силите наистина са изравнени и никой не може да покаже, че побеждава другия, е възможно разумните гласове да надделеят“, обясни Керемедчиев пред SafeNews.bg.
Той е категоричен – НАТО няма да стане активна част от войната. И все пак, както и алианса, така и САЩ ще използват боевете в Украйна, за да тестват най-новата си техника.
Керемедчиев на мнение, че Европа първо ще изпрати ПВУ на Украйна, но не е изключено да се изпратят и самолети.
„Една от възможностите, за която никой не говори, е предоставяне на самолетите „Грипен“, които са много по-подходящи, много по-удобни, както са танковете „Леопард“. Те са много по-лесни за употреба за водене на бойни действия и са много по-пригодени да кацат и излитат от неравни терени и къси писти. „Грипен“ е много по-добър самолет за украинските сили от F-16″, обяснява бившият зам.-министър.
Преди дни бившият премиер Бенет разказа, че при тайно посещение в Москва Путин е обещал да не търси разоръжаване на Украйна, а Зеленски – Украйна да не стане член на НАТО. Запитан защо тези преговори не са имали резултат, Керемедчиев отговаря: „Единият излъга и това беше Путин.“
„Руската и украинската пропаганда са много различни. Украинската пропаганда е насочена навън. Тези изявления на президента Зеленски са насочени към западните медии, западните граждани и политици, за да няма умора и забравяне на конфликта. Пропагандата на Кремъл е насочена изцяло за вътрешна употреба. Тя беше много умело създадена върху антинацистката пропаганда, която и до ден днешен е много жива във всеки руснак, независимо колко млад е той и независимо, че нищо не помни от Втората световна война. На него му се напомня постоянно как Русия е победила Германия“, обяснява дипломатът. „Русия не е излязла от пропагандата от Втората световна война до ден днешен.“
Мобилизацията
Според Керемедчиев втората вълна на мобилизация вече върви, но много по-тихо, без масово обявяване и с не толкова бързи темпове. По думите му, след първата вълна Путин е разбрал своята грешка.
„За момента Русия не прави масова мобилизация, за да не предизвика паника в населението. Тя го прави частично и постепенно. В Украйна в момента има два милиона мобилизирани мъже. Голяма част от тях са в резерв и не участват в активни боеве. Но, представете си, двумилионна украинска армия – това е най-голямата армия в света в реални военни действия„, казва Керемедчиев и добавя, че благодарение на помощта на НАТО тя е и една от най-подготвените армии. „Срещу нея се изправя една армия, която не е в пълния си капацитет. Русия не може да отдели 2 млн. военни, тъй като трябва да направи мащабна мобилизация, която не иска да прави.“
Ядрената заплаха
„Има възможност за частична ядрена атака“, казва Керемедчиев и обяснява: „Основният проблем е в две насоки – Русия и Украйна воюват на територия, в която има хора с руско гражданство. При извършване на такъв инцидент, би пострадало и руско население. Русия може да използва ядрените електроцентрали и да обвини Украйна за това.“
Той успокява, че според западните анализатори, ако Русия все пак използва някакъв вид ядрено оръжие, Западаът няма да отговори с такова, а ще използва обикновени оръжия.
„Дори и да използва Русия ядрено оръжие първа, това няма да се разрастне в пълномащабна ядрена война„, категоричен е Керемедчиев.
„Сиви кардинали“ в Русия?
„В началото президентът Путин беше подведен от своите генерали от гледна точка на подготовката на руската армия. В момента той изцяло контролира процесите, тъй като знаем и за други лидери, които лично са командвали във военни бойни действия. Хитлер е един от тях, който лично е държал да дава указания накъде трябва да се извършват настъпления. Путин го прави, за да не изтърве контрола и да излязат наяве „сиви кардинали“, които има като кръгове около него. Но, от друга страна, той не е най-добрия стратег“, обяснява бившият зам.-министър.
Керемедчиев отново повтори тезата си, че България е продавала оръжия на Украйна и няма как Корнелия Нинова да не е знаела за това и е прикривала истината заради вътрешно-партийни спорове.
„България в началото е била много важна част от снабдяването на Украйна с оръжия, лошото е, че не извадихме никакви дивиденти от това“, на мнение е дипломатът. „Даже след като парламента взе решение за изпращане на оръжие на Украйна, МО го засекрети. България е единствената държава, членка на НАТО, която е засекретила помощта, която е изпращала на Украйна. България засекрети и посещението на военния си министър. Никоя друга държава не го е правила.“
„Ние сме в списъка на държавите, които не са приятелски на Русия и тя се отнася така с нас от години, но така и не влязохме в списъка с държави, които са приятелски на Украйна“, допълва той.
Целият разговор в каква посока ще поеме войната, как се отразява корупция в Украна на имиджа на страната, ще обърнат ли танковете хода на войната – гледайте интервюто във видеото на SafeNews с Милен Керемедчиев