МФ обявява революционна схема за безплатни лекарства за допълнителни две групи заболявания. Министерството на финансите (МФ) предложи пациенти с респираторни и неврологични заболявания също да имат право на повече безплатни лекарства. Подобно предложение беше направено и за лекарства за високо кръвно налягане.
Въпреки това, производителите изразиха недоволство,
тъй като това ще доведе до увеличаване на разходите на Касата, която трябва да покрие и таксата за аптеките. Освен това в Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) има членове, които първоначално са против напълно безплатните лекарства.
От среща на надзорния съвет в края на май става ясно, че Министерството на финансите (МФ) е предложило решение, което по-късно е включено в дневния ред за обсъждане. Въпреки това, надзорният съвет реши да отложи вземането на решение, за да поиска допълнителни мнения, включително от инициатора на предложението, Министерството на финансите.
Въпросната точка не беше повдигната на последната среща на съвета преди няколко дни.
56 лекарства за кръвно и сърдечни болести станаха безплатни от април по идея на МФ. Сега министерството предлага същата процедура и за дихателни и нервни болести. В надзорния съвет на НЗОК предполагат, че предложенията имат връзка с инфлацията, както и други подобни, например неосъществената идея на кабинета „Денков“ за безплатно висше образование. Нивото на инфлацията е ключов критерий за готовността ни за еврозоната и към момента не успяваме да го изпълним.
Решението е отложено, докато се изчакат мнения от Министерството на финансите (МФ), Министерството на здравеопазването (МЗ), както и от две фармацевтични асоциации – ARPharM и БГФармА. На срещата на 28 май Иванка Динева спомена, че е имало проблеми с тези асоциации. Свързани с предишно увеличение на процента на възстановяване.
Освен това, Боян Бойчев, представител на АИКБ в надзорния съвет,
подчерта необходимостта от планиране на средства за плащане на аптеки при 100% реимбурсация. Тъй като те не получават никаква печалба от продажбата. Касата трябва да плати допълнително в такива случаи.
„Би могло, правейки аналогия с таксата при личния лекар за посещение, ние да започнем да мислим и да дискутираме, и съответно след това да получим необходимата информация, за да можем да вземем решение, да има потребителска такса и при получаване на безплатни лекарства“, каза още Бойчев, като подчертава, че целта не е да се натоварят пациентите с допълнителни такси, а да има контрол върху правилното използване на лекарствата.
Идеята обаче е отклонена с аргумента, че тя изисква промени в законите, а те са в правомощията на НС.
При очакване на ново правителство, не е ясно дали то ще припознае искането на предходния министър. Касата не е и в положение да може да си позволи допълнителни разходи. Тъй като вече се говори за отваряне на резерва наесен заради по-големите харчове на болниците след решението на КС, че лимитите са противоконституционни.
Източник: „Сега“