Между 23 март и 13 април 2025-а се очертават осмите поредни парламентарни избори за последните 4 г. Такъв се очертава да е политическият календар, след като е все по-видно, че и 51-ото Народно събрание няма да постигне разбирателство за съставяне на правителство.
Въпросът е колко ще се тупа топката от политиците, докато се споразумеят за компромисна дата на пролетния вот, и дали той ще бъде организиран от кабинет тип “Главчев”, или от служебно правителство, назначено от Румен Радев.
Президентът вече поиска от Конституционния съд да отмени промените, отнели му правомощията по назначаването на служебна влас.
И докато Радев пращаше искането си в КС, обновен преди дни със съдии от неговата квота, предизвестено се провали и четвъртият опит на новите депутати да си изберат пръв между равни.
Така вече 10 дни от свикването си парламентът е в първо заседание, без шеф, т.е. не е конституиран и не може да започне работа.
Разсичане на политическия възел засега не се очертава и за петък, когато е насрочен петият опит.
Така той отива за последната седмица на ноември или първата на декември. Докато не бъде избран председател, не могат да се сформират парламентарните групи, за да се задвижи рулетката по връчването на мандатите за правителство.
Неслучайно президентът заминава за Виетнам и Сингапур точно в петък, като визитата му е до 27 ноември.
Явно и на “Дондуков” 2 са убедени, че парламентът няма да заработи поне още седмица.
Вероятно не е случайно и че Радев се обърна към КС в сряда – деня, в който стана окончателно ясно не само че партите трудно ще се разберат за председател, а и че измерват кандидатите през това пасват ли им за бъдещ служебен премиер.
В мотивите си пред КС държавният глава подчертава, че част от трудностите при избора на шеф на 51-ото НС са израз именно на включването на тази висша длъжност в “домовата книга”.
След ремонта на конституцията Радев започна публично да се дистанцира от служебното правителство. Още при първия кабинет на Димитър Главчев настоя той да се закълне пред депутатите, а не в Гербовата зала на президентството, както е било винаги досега.
И отказва да носи отговорност за действията му. Ако съдът върне старото положение, той отново ще има пълен контрол над служебната власт, която организира изборите. Сред исканията му са да получи обратно и правомощието той да разпуска с указ депутатите и да насрочва вота.
С промените от миналата година бе въведен принципът на непрекъсваемост на Народното събрание.
Радев поиска още да отпаднат текстовете, които позволиха двойно гражданство на кандидатите за депутати.
Същото искане, както и за махане на домовата книга, в КС вече внесоха БСП и “Възраждане”.
Законът не ограничава съда със срокове
Казано е, че се произнася в двумесечен срок, след като прецени, че е събрал нужните му доказателства. Не е така само когато се иска отмяна на избори за Народно събрание (каквито искания също има внесени в момента). Тогава срокът е 2 месеца от постъпването на искането. КС обаче винаги може да не се съобрази със сроковете с аргумента, че му трябва повече време.
Искането на Радев срещу промените в конституцията ще бъде обединено с това на БСП и “Възраждане”.
И тъй като съдиите вече веднъж разглеждаха това дело (с гласове 6:6), повечето от тях едва ли ще променят становището си. Така само тримата нови – Галина Тонева, проф. Сашо Пенов и Невин Фети, ще трябва да се запознават тепърва, което предполага делото да се реши по-бързо.
Последните двама бяха изпратени в КС именно от Радев и така заедно с Янаки Стоилов и Атанас Семов хората на президента стават 4-ма. За да връщане на старата конституционна уредба са нужни 7 гласа, засега за сигурни се водят 6.
Изчаквайки решението на КС, Радев може да определи такъв график на консултациите с парламентарните сили преди връчването на първия мандат, че да са в дните точно преди Коледа.
А и блокажът за парламентарен шеф вече естествено, води натам.
Така цялата рулетка с 3-те мандата може да се точи до и след средата на януари. После на президента ще му трябва още време да договори състав на служебния кабинет, преди да насрочи изборите. Което ги отпраща за след средата на март или дори април.
Тук обструкциите са, че две от неделите – 30 март и 6 април, влизат в ученическата ваканция и много семейства пътуват, което би се отразило на активността. 13 април пък е Цветница, което май го прави най-подходящия ден за осмите подред избори…
Надали някой мисли за февруари.
Всички знаят за 18 млрд. дупка в бюджета, знаят, че ще има съкращения, и всички чакат да има някакво служебно правителство, което отново да понесе ударите от хаоса и какофонията, които 4 г. създадохме, отговори Бойко Борисов на въпрос за евентуалната дата.
Изненадващо той коментира и неродения президентски проект.
Да не мислите, че на президента Радев му се прави партия. Аз мисля точно обратното – ще попадне на всичко тук в парламента, с 18 млрд. дълг и с вече реални протести – на полицаи, на военни, на лекари, на учители, ето таксиметрови шофьори, предупреди лидерът на ГЕРБ.
Който иска да е премиер, който иска да е вътрешен министър.
Айде да ги видим! Стига са бабували по кабинетчетата, да излизаме на избори и хората да изберат един, който да управлява, призова Делян Пеевски и иронизира другите, че се боят от победа на паритята му.
Лидерът на “ДПС – Ново начало” открито обяви, че в момента битката в парламента е за служебен премиер.
Източник: narod