Машинният вот пак става проблем №1 на изборите. Председателят на ЦИК Камелия Нейкова се оплака от забавен доклад на Министерството на електронното управление за проблемите с пускането на празни бюлетини от някои от машините, използвани на последните избори. Уточни, че е дала срок до днес да получи доклада, за да може комисията да предприеме действия, ако са необходими такива.
Служебното правителство е готово да помогне с експерти, за да улесни работата на Централната избирателна комисия (ЦИК) по организацията на предсрочните парламентарни избори на 27 октомври.
В писмо до председателя на комисията Камелия Нейкова министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов, който в кабинета отговаря за подготовката за вота, дава предложения за подобряване на правилата и процедурите по провеждането на изборите. Предложенията не са задължителни и от правителството оставят членовете на ЦИК да преценят дали да ги приложат.
Служебният кабинет предлага експерти от различни министерства да помогнат за по-голяма прозрачност на машинното гласуване.
„Представителите на служебната изпълнителна власт притежават необходимите знания и компетенции, с които да надградят посочената процедура с цел повишаване на доверието в изборния процес“, пише в писмото си Карадимов.
Той също така иска да се разшири процесът по удостоверяване на машините, като се добави и софтуерът за параметризация и съответствието на флаш-паметите. Предлага се също доставката на пломбите за запечатване на отделението с двата броя флашпамети, в които се съдържа цялата информация от изборите, да се осигурява от независим доставчик, различен от изпълнителя на обществената поръчка за машинното гласуване.
Карадимов допълва, че е нужно и стриктно спазване на разпоредбите, с които се регламентира осигуряването на хартия за отпечатване на бюлетините от машинно гласуване. Той подчертава, че за целта се използва специализирана хартия с допълнителни защити, която се доставя от БНБ.
От правителството уточняват, че е важно и задължително унищожаването на останалата от предходни избори хартия, за да не остава съмнение за злоупотреби.
Кабинетът препоръчва също да се води регистър на пломбите, в който да е отбелязано кой номер пломба на кое място, предназначено за запечатване, е поставена. Номерата на пломбите следва да бъдат част от приемо-предавателния протокол за машините между секционните избирателни комисии и доставчика на машините до секциите.
Стриктно ще се следи за спазване на сроковете за подготовката на следващите избори на 27 октомври 2024 г. Това предупреди служебният премиер Димитър Главчев по време на свиканата вчера от него работна среща за предстоящия вот.
Информацията съобщиха от Министерски съвет.
На мероприятието беше разгледана хронограмата със задачите, които кабинетът ще изпълнява в предизборния процес. Те са свързани с техническата подготовка на горепосочените избори.
„Всяко министерство следи сроковете по изпълнение на задачите си“, докладва министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов.
Той беше определен за координатор по изпълнението на дейностите във връзка с организационно-техническата подготовка на изборите. Карамидов посочи, че в 6-те района за планиране ще организира срещи с представители на ГД ГРАО и с областни управители, като целта е да се оптимизира комуникацията по места. Първите срещи ще се състоят с Пловдив и Бургас. Официална среща ще бъде организирана и с Централната избирателна комисия, която е водещата институция при провеждането на изборите.
Източник – БНТ