Повече от половината българи не са на мнение, че изборите, проведени на 27 октомври 2024 г., са били честни. Това заяви социологът от „Маркет Линкс“ Добромир Живков.
Той уточни, че сънародниците, които изразяват тази позиция са 58%. Това сочат данните от последното изследване, извършено от агенцията.
13% от избирателите мислят, че вотът е бил “по-скоро честен”. Че изборите са били нечестни смятат 32%, а “крайно нечестни” са отговорили 26%.
От излследването на “Маркет Линкс” може да се направи и изводът, че по-голямата част от българите решават за кого да гласуват в последната седмица преди изборите.
Това показва отдалечеността на българите от париите, уточни Живков. В същото време, сънародниците ни правят интересна оценка на работата на институциите по време на изборите. С най-малък дял се очертава доверието към МВР. Оказва се, че според българите, от Министерството на вътрешните работи не са си свършили работата по време на изборите, казват данните на „Маркет Линкс“.
Горе-долу със същия дял са хората, които са дали отговор за дейността на РИК, СИК и ЦИК.
Наред с това, голяма част от сънародниците ни, желаят изборите да бъдат касирани, според „Маркет Линкс“.
28% остават неутрални. 19% напълно подкрепят касирането на изборите, а 18% отговарят с „по-скоро подкрепям“.
SafeNews припомня, че Конституционният съд образува дело за частично касиране на изборите.
Делото е по искане на 67 народни представители от 50-ото Народно събрание за оспорване на законността на избора на народни представители в 52 секции в произведените на 27 октомври 2024 г. избори за Народно събрание, става известно от съобщение, публикувано на сайта на институцията.
Конституционният съд образува дело за частично касиране на изборите
Докладчик по делото е съдия Янаки Стоилов.
Касиране на изборите от 27 октомври т.г. – частично или цялостно, поискаха парламентарни сили от 51-вото Народно събрание.
Конституционният съд образува дело за законността на вота в 52 секции.
С искането до Конституционния съд се атакуват резултатите в секции в София, София-град, Благоевград, Бургас, Видин, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив-град, Пловдив област, Разград, Русе, Силистра, Търговище, Хасково и Ямбол, се посочва в изпратения до институцията документ.
Източник: bTV