В Източна Европа ще стане страшно, щом войната в Украйна свърши. Тази част на континента ще остане без работна ръка заради завръщането на украинските бежанци и инфлацията ще скочи неимоверно. Икономиката ще се окаже пред колапс.
Причината, поради която част от Европа ще пострада от мира, разкрива Reuters.
Нежеланието на Брюксел и на много държави – членки на ЕС, да сложат край на сраженията в Украйна и да разрешат конфликта, понякога изглежда ирационално или съвсем не такова, каквото официално изглежда. Както се оказва обаче, това войнствено желание има съвсем прагматична основа.
Според наблюдателите на изданието по-голямата част от източноевропейските страни се очаква да пострадат от отлива на масова и евтина работна ръка, ако конфликтът в Украйна приключи и бежанците започнат да се завръщат по родните си места.
Един от сериозните проблеми ще бъде намаляването на трудовите ресурси и ръстът на инфлацията, предизвикани от завръщането на украинските работници в родината им.
В него се посочва, че в Централна и Източна Европа живеят значителна част от над 4,3 млн. украинци Тяхното евентуално завръщане в Украйна след мирното споразумение ще бъде пречка за икономическия растеж на региона, тъй като ще е необходимо да се запълни разликата с по-скъпи местни специалисти, а икономиката на блока не е в същото конкурентно състояние, за да продължи да увеличава заплатите. Украинските работници, според западните анализатори, „допринесоха за растежа и развитието, за оцеляването на континента, като помогнаха на промишлените и експортно ориентираните икономики на региона да се развиват бързо“.
Част от икономическия успех на много страни се дължи на украинците, които се преместиха тук през последните две години и заеха нископлатена работа, казва Кристиан Петер, представител на J. Safra Sarasin за Централна и Източна Европа.
Съответно дори частично напускане „би създало недостиг на работна ръка в градове като Прага, Братислава и Варшава и би било трудно да се запълни недостигът. Безработицата в Полша сега е на исторически ниски нива. Но полското правителство изчислява, че до 59% от бежанците могат да напуснат след края на войната, което ще създаде дефицит на пазара на труда от над 30%.
Също така, напускането на украинците ще изостри „демографските рискове“ в Европа, заяви Шарлот Ру, управляващ директор за Централна и Югоизточна Европа в Европейската банка за възстановяване и развитие.
„Демографията е риск, а разрешаването на конфликта в Украйна ще го изостри, тъй като част от тези украинци се завръщат у дома“, заяви Шарлот Ру.
Ръководителят на изследователския отдел в Raiffeisen Bank International Гюнтер Дойбер изрази съмнения, че украинските работници, които са се установили на нови места, биха искали да ги напуснат, особено в светлината на несигурността около евентуален мирен договор. Банкери и инвеститори подчертаха, че усилията на Украйна да се възстанови от военните действия могат да бъдат от полза за съседните държави, особено за Полша.
По-рано заместник-председателят на Словашкия национален съвет Андрей Данко изрази мнение, че много украински бежанци се възползват от конфликта с Руската федерация.
Той твърди, че тези лица харчат „мръсни пари“ и активно използват конфронтацията за постигане на собствените си цели. Киев също така поиска от ЕС да спре да помага на украинските бежанци, за да ги принуди да се върнат.
Източник – Reuters/Превод:SafeNews