Новият лидер на Сирия изненада целия свят, като заяви, че иска да запази отношенията си с Москва и като обеща да проведе избори.
Новият лидер на Сирия Ахмед ал Шараа заяви, че не възнамерява да прекъсне отношенията си с Русия, и обеща да проведе избори в страната в рамките на четири години. Той също така обяви намерението си да разпусне въоръжената си групировка Hayat Tahrir al-Sham (HTS). HTS все още е официално забранена като терористична организация в много страни, включително САЩ и Русия. Именно това движение ръководеше военните действия, които доведоха до свалянето на сирийския президент Башар Асад.
Москва беше най-близкият съюзник на Асад, който остана на власт в продължение на много години главно благодарение на подкрепата на руската армия, която нанасяше удари по бунтовниците и сирийските градове.
В Сирия има руски военни бази, а когато бунтовническите сили превзеха Дамаск, Асад избяга именно в Русия – с помощта на руската армия.
Както съобщи кореспондентът Григор Атанесян, който неотдавна посети Сирия, новото правителство, ръководено от аш Шараа, е започнало преговори с Москва и не настоява за незабавно изтегляне на всички руски сили.
„Русия е важна страна и се смята за втората по сила в света“, заяви Ал-Шараа в интервю за саудитския държавен телевизионен канал Al Arabiya (цитиран от агенция AFP).
Сирийският лидер добави, че Русия и Сирия имат общи стратегически интереси.
„Всички сирийски оръжия са с руски произход, а много електроцентрали се управляват от руски експерти“, каза ал-Шараа.
В неделя руският външен министър Сергей Лавров заяви в интервю за държавната информационна агенция РИА Новости, че съдбата на руските бази може да бъде предмет на преговори с новите власти в Сирия. “
Става дума не само за запазване на нашите бази или опорни пунктове, но и за условията на тяхното функциониране, поддръжка и осигуряване, взаимодействие с местната страна“, каза Лавров за бъдещите преговори.
„Изборният процес може да отнеме четири години“, предположи лидерът на Сирия, като обясни, че все още трябва да се възстанови правната система и да се проведе пълно преброяване на населението, за да се организира гласуването.
Ал-Шараа каза също, че създаването на нова конституция на страната може да отнеме до три години, а новите власти ще се нуждаят от около година, за да подобрят значително държавните институции.
Ал-Шараа заяви, че неговата група ще бъде „разпусната“ на бъдеща конференция, на която ще започне диалог между различните части на сирийското общество. Лидерът не уточни какво точно означава това и как ще се осъществи разпускането.
Преди това HTS беше свързана с „Ислямска държава“ и „Ал Кайда“, които много страни по света, включително Русия, смятат за терористични организации. Сега обаче въоръженото движение, ръководено от аш Шараа, е прекъснало връзките си с тях и заявява, че възнамерява да гарантира правата на малцинствата и да се придържа към умерена идеология.
Покани за сирийската конференция са изпратени до различни политици и представители на общностите в страната, както и до гражданското общество, включително активисти за правата на жените. Конференцията ще бъде първата възможност да се провери дали новите сирийски власти наистина възнамеряват да изпълнят обещанията си да обединят Сирия В отговор на тази критика ал-Шараа заяви, че е назначил само ключови членове на правителството и не възнамерява да дискриминира никого.
Населението на Сирия се състои от много етнически и религиозни групи, включително кюрди, арменци, асирийци, християни, друзи, шиити алауити и араби сунити.
Последните съставляват мнозинството в страната.
В интервю за „Ал Арабия“ аш Шараа също така обеща, че водените от кюрдите регионални сили ще станат част от националната сирийска армия.
„Оръжията трябва да бъдат само в ръцете на държавата. Ще приветстваме всеки, който е достатъчно въоръжен и квалифициран, за да се присъедини към Министерството на отбраната“, каза той.
Междувременно базираната във Великобритания Сирийска обсерватория за правата на човека (СОПЧ) съобщи, че през последната седмица в Сирия са били арестувани около 300 души, заподозрени в тесни връзки с режима на Асад, включително информатори, проправителствени бойци и бивши войници. Според организацията арестите са били извършени „със съдействието на местното население“.
Източник – BBC/Превод:SafeNews