Думите „организирана престъпност“ извикват образи на известни гангстери като Ал Капоне и Джон Дилинджър. Представяме си тъмни улички, сенчести скривалища, разбойници с автомати и дълги съдебни процеси, в които се разкриват цялата ужасна болка и страдание, причинени от престъпниците и техните банди.
Но определено не мислите за няколко души, криещи се зад компютри и кодови имена, които никога не са се срещали в реалния живот. Това не е организирана престъпност, това са няколко досадни хакери, които досаждат на света със злонамерен софтуер и измами по имейл, поради някакво неуправляемо чувство за собствена правота и цел.
Но времената се промениха!
Промени се и организираната престъпност! Гангстерите не са това, което бяха. Като останалата част от развиващия се свят, те напреднаха и претърпяха трансформация. Днес може да ги намерим онлайн, след като основаха много законни фирми. Те се превърнаха в нов вид организирана престъпност, организирана киберпрестъпност.
Киберпрестъпността няма същия звук, нали?
Кльощаво младо момче, облечено с дънки и тениска, работещо на лаптоп в кафене, не изглежда толкова страшно, колкото двама огромни бандити, които блъскат вратата ви. Но както отбелязахме по-горе, времената се промениха и сега един човек, който отпива от еспресото си, може да е част от мрежа за киберпрестъпления, която струва на световната икономика около 400 милиарда долара всяка година. В днешно време обикновеният бандит е нещо от миналото, защото сега истинският бизнес е онлайн.
Това е организирана престъпност и пазарът е плашещо печеливш. Можете да се свържете с тях и да кажете „можете ли да заразите 10 000 компютъра с този зловреден софтуер и ние ще ви платим конкретна сума в долари“. И те ще го направят вместо вас.
Тези групи са доста сложни и в известен смисъл по-вредни от някогашните банди. Те може и да не отнемат живота ви, но ще откраднат стотици самоличности, ще поемат контрола над вашия компютър или телефон, за да получат достъп до вашите банкови сметки и личната ви информация.
И всичко това на правилната цена!
Въздействието на киберпрестъпността върху световната икономика е плашещо голямо. Всяка година 400 милиарда долара се губят от киберпрестъпна дейност. Това е 0,56% от GWP (Брутният световен продукт). Освен това се изчислява, че киберпрестъпността струва на САЩ 200 000, а на Европа 150 000 работни места чрез загуби на интелектуална собственост и щети върху БВП. Прогнозите са, че при сегашния темп на растеж, щетите от кибератаки ще възлизат на около 10,5 трилиона долара годишно до 2025 г. – 300% увеличение спрямо нивата от 2015 г. И въпреки че организациите по света са похарчили около 150 милиарда долара през 2021 г. за киберсигурност, нараствайки с 12,4 процента годишно, никой от нас не е застрахован.
И да онова младо момче, облечено с дънки и тениска, работещо на лаптоп в кафене, не изглежда толкова страшно, но може и ще съсипе живота ви, ако някой плати превилната цена за услугата!
Добре дошли в мафията на 21-ви век!