Концентрацията на тритий в третата партида пречистена вода, изхвърлена в океана от авариралата японска атомна електроцентрала Фукушима-1, е значително под граничните стойности от 1500 бекерела на литър. Това се казва в прессъобщение на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
„Експертите на МААЕ, разположени в офиса на организацията в атомната електроцентрала Фукушима, взеха проби от третата партида разредена вода, след като беше подготвена за пускане на 30 октомври. Независим анализ, извършен на място с помощта на оборудване на агенцията, потвърди, че концентрацията на тритий в изхвърлената разредена вода е била значително под оперативната граница от 1500 бекерела на литър“, подчертават от МААЕ.
През март 2011 г. цунами удари енергийни и охладителни блокове на атомната електроцентрала Фукушима-1, което доведе до разтопяване на ядрено гориво в три реактора, разрушаване на техните съдове, експлозии и изпускане на големи количества радиоактивни вещества. Към днешна дата територията на гарата и околните райони са практически разчистени. Въпреки това в разрушените реактори непрекъснато се налива вода за охлаждане на фрагменти от ядрено гориво, което изтича през пролуки със силно радиоактивно замърсяване. В момента на територията на атомната централа са се натрупали над 1,34 милиона тона течност. В тази връзка японското правителство реши постепенно да изпуска пречистена вода в океана.
Водата се третира по системата ALPS, но все още съдържа тритий, който не може да бъде отстранен. Разрежда се и с морска вода. По време на третата фаза на изхвърляне в океана, която ще продължи до 20 ноември, се планира да се изхвърлят около 7,8 хиляди тона вода на партиди, които не надвишават 500 тона на ден. До края на текущата финансова година (приключва на 31 март 2024 г.) се планира да се пуснат около 31,2 хиляди тона вода в океана, което означава, че ще е необходим още един етап на изхвърляне.
Още новини четете в секция Свят.