Луната напуска Земята! Нашият постоянен спътник, постепенно се отдалечава от Земята. Това не е фантазия, а факт, потвърден от изследвания на НАСА. За една година тя се отдалечава с 3,8 сантиметра, което може да изглежда незначително, но в големи времеви мащаби оказва влияние върху динамиката на цялата система Земя-Луна.
Учените обясняват този процес с взаимодействието на приливните сили. Земята, въртейки се около оста си, създава приливи и отливи, които „дърпат“ Луната и ускоряват нейното движение.
В резултат на това спътникът придобива енергия и постепенно се отдалечава от нас. Това явление е регистрирано още по време на мисиите „Аполо“, когато са били инсталирани рефлектори, които са позволили да се измери разстоянието до Луната с висока точност.
Интересно е, че промените в системата Земя-Луна не се ограничават само до настоящия етап. След милиарди години, когато Слънцето се превърне в червен гигант, взаимодействието на тези тела ще се промени драстично. Увеличаването на размерите на Слънцето и мощната му гравитация могат да повлияят значително на траекторията на Луната. Учените предполагат, че по това време орбитата на Луната ще се отдалечи дотолкова, че тя ще започне да се движи по спирала към Слънцето.
Как отдалечаването на Луната се отразява на Земята
Дори и днес ефектът от отдалечаването на Луната се отразява на Земята. Въртенето ѝ се забавя, което увеличава продължителността на деня. Смята се, че преди милиарди години денят на Земята е продължавал около 6 часа, а след милиарди години може да е 30 часа.
Изучаването на този процес е важно не само за разбирането на историята на системата Земя-Луна, но и за прогнозирането на дългосрочните промени, които биха могли да засегнат нашата планета.
Източник – Pravda.ru/Превод:SafeNews