Може ли новата руска ядрена ракета, която наричат страховито „Летящият Чернобил“, да промени играта? Експерименталната руска ракета с ядрен двигател „Буревестник“ (известна също като SSC-X-9 Skyfall) се върна в центъра на световното внимание, предизвиквайки дебати относно стратегическата ѝ стойност и рисковете, които представлява.
Скорошни сателитни снимки показват, че Русия изгражда съоръжения за изстрелване в близост до място за съхранение на ядрени бойни глави във Вологда, на около 295 мили северно от Москва, където експертите смятат, че ракетата може да бъде разположена.
Това развитие, за което първо съобщи Reuters, породи опасения относно амбициите на Москва да въведе в експлоатация ракетата въпреки историята на неуспешни тестове и проблеми с безопасността.
„Буревестник“ беше разкрита за първи път от руския президент Владимир Путин през 2018 г., който я изтъкна като част от ново поколение „непобедими“ оръжия, които могат да избягват американската противоракетна отбрана и да нанасят удари навсякъде по света. Нейната уникална система за задвижване – захранвана от миниатюрен ядрен реактор – ѝ осигурява почти неограничен обсег, което ѝ позволява да лети ниско и да избягва откриване. Но дългите и трудни изпитания на ракетата, както и предизвикателствата, свързани с техническата ѝ безопасност, накараха много експерти да се отнасят скептично към действителната ѝ военна стойност.
Джефри Люис, експерт по ракетите в Института Мидълбъри, прегледа сателитните снимки и коментира:
„Тези снимки предполагат нещо много уникално, много различно. То съвпада с разработката на тази ракета с ядрен двигател от страна на Русия“, отбеляза той, подчертавайки необичайните характеристики на обекта и близостта му до бункери за съхранение на ядрено оръжие.
Putin threatens ‘flying Chernobyl’ missile that could circle Earth indefinitely @taz_ali_ reports https://t.co/wBDMntJBU9
— The i paper (@theipaper) September 4, 2024
Ракетата „Буревестник“ представлява смел скок в ракетната технология, но евентуалното ѝ разполагане би могло да засили и без това нестабилната глобална среда за сигурност.
Способността на ракетата да заобикаля настоящите системи за противоракетна отбрана ѝ дава уникални възможности, които тревожат западните анализатори, въпреки че мнозина твърдят, че практическите ползи от подобно оръжие остават под въпрос. Ако бъде разположена, „Буревестник“ би могла допълнително да изостри надпреварата в ядреното въоръжаване, особено в момент, когато споразуменията за контрол на въоръженията между САЩ и Русия, като например New START, се приближават към изтичане на срока си на действие.
В същото време недоказаната надеждност на ракетата и значителните рискове за безопасността – особено възможността за изтичане на радиация от ядрения реактор – представляват заплаха не само за потенциалните противници, но и за самата Русия. Дозвуковата скорост на ракетата – един от основните недостатъци на конструкцията ѝ – я прави уязвима за прихващане, което подкопава предвидените ѝ предимства на „стелт“. Освен това рискът от катастрофална повреда по време на изпитания или разгръщане може да доведе до тежки екологични последици.
#Russia’s Nuclear-Powered Cruise Missile called ‘Flying Chernobyl’ could be deployed by 2025.
The #Burevestnik cruise missile is one of Russia’s six strategic weapons, also known as ‘Super Weapons’ launched by President #Putin. It has an unlimited range.#IADN pic.twitter.com/TsGMzYVimh
— News IADN (@NewsIADN) August 20, 2022
„Буревестник“ е проектирана въз основа на концепция, която е проучвана още от ранните дни на ядрената ера: система за задвижване с ядрена енергия, която би позволила на ракетата да лети безкрайно дълго.
За разлика от конвенционалните ракети, които разчитат на ограничени запаси от гориво, миниатюрният ядрен реактор осигурява енергията, необходима за поддържане на полета в продължение на дни, което може да й позволи дори да обиколи земното кълбо. Ракетата се изстрелва с помощта на ускорители с твърдо гориво, които я издигат във въздуха, където ядреният й реактор се активира, за да поддържа полета. Теоретично ракетата може да лети на малки височини, за да избегне откриване от радарите, като същевременно поддържа обсег от около 15 000 мили (23 000 км). Това би ѝ позволило да достигне цели във всяка точка на света, надминавайки значително обсега на съществуващите междуконтинентални балистични ракети (МБР).
Въпреки това дозвуковата скорост на ракетата – страничен продукт на нейното ядрено задвижване – породи опасения относно нейната откриваемост.
Макар че може да лети по-дълго от традиционните ракети, тя се движи по-бавно, което дава на вражеските отбранителни системи повече време да я проследят и евентуално да я прихванат. Този недостатък ограничава оперативната стойност на ракетата в сравнение с други руски ракетни системи, като например МБР „Сармат“, която е по-бърза и способна да доставя множество бойни глави на подобни разстояния.
🇷🇺🚀 Nella regione di Vologda, le Forze missilistiche strategiche russe starebbero preparando un sito di posizionamento per i sistemi missilistici strategici a propulsione nucleare 9M730 Burevestnik, con gittata illimitata e profilo di volo a bassissima quota
1/4 pic.twitter.com/x31t6pdKRx— Lukyluke31 (@Lukyluke311) September 2, 2024
Между 2017 г. и 2019 г. Русия проведе поне 13 известни теста на „Буревестник“, като повечето от тях завършиха с неуспех.
Само две изпитания са отчетени като частични успехи. При един от тестовете през 2019 г. ракетата се разби в Бяло море, предизвиквайки катастрофална експлозия, при която загинаха няколко руски учени. Този инцидент подчерта опасностите, свързани с ядрения двигател на ракетата, като накара експертите да се запитат дали рисковете надвишават ползите.
Общата картина
Потенциалното разгръщане на „Буревестник“ се следи отблизо от САЩ и НАТО, особено след като сателитни снимки разкриха строителни дейности в близост до съоръжението за съхранение на ядрени бойни глави „Вологда-20“. Според анализатори обектът, разположен на около 400 мили от границите на Русия с Финландия и Естония, изглежда е предназначен за големи стационарни ракетни системи. Това развитие на събитията предполага, че Русия може би се подготвя да разположи на площадката ракети „Буревестник“, които да са готови за изстрелване в кратък срок.
Експертите остават разделени по въпроса дали „Буревестник“ ще промени значително стратегическите възможности на Русия.
Някои твърдят, че способността на ракетата да избягва противоракетната отбрана и да лети на големи разстояния ѝ дава уникално предимство, особено при сценарий за втори удар. Един от най-сериозните проблеми, свързани с „Буревестник“, е неговата ядрена двигателна система. Тъй като ракетата се задвижва от неекраниран ядрен реактор, тя може да изхвърли радиоактивен материал по траекторията на полета си или в случай на неизправност.
В сравнение с други ракетни системи в арсенала на Русия предимствата на „Буревестник“ изглеждат ограничени.
Например междуконтиненталната балистична ракета „Сармат“, която също носи ядрени бойни глави, има обсег от над 11 000 мили (17 700 км) и може да доставя множество бойни глави с хиперзвукова скорост. Това я прави много по-трудна за прехващане от по-бавната ракета „Буревестник“, която може да бъде проследена и свалена по време на продължителния си полет. Освен това уникалната двигателна система на „Буревестник“ поражда значителни опасения относно безопасността и надеждността. Експлозията през 2019 г. по време на тестова операция за възстановяване подчерта опасностите при боравене с ракета с ядрен двигател.
Какво следва?
С приближаването на Русия към разполагането на „Буревестник“, въздействието на ракетата върху глобалната сигурност остава несигурно. Макар че тя може да символизира решимостта на Русия да запази статута си на ядрена свръхсила, действителната ѝ оперативна стойност може да бъде ограничена от техническите ѝ недостатъци и проблеми с безопасността. Проблемната история на тестовете на ракетата подсказва, че тя може да не оправдае високите претенции, отправени от Путин при първото ѝ обявяване през 2018 г.
Но разработването на „Буревестник“ може да има по-широки последици за глобалната надпревара във въоръжаването.
Тъй като срокът на действие на договора за Нов СТАРТ между САЩ и Русия изтича през 2026 г., ракетата може да се превърне в разменна монета в бъдещите преговори за контрол на въоръженията. Павел Подвиг, руски ядрен експерт, описва ракетата като „политическо оръжие“, което Путин използва, за да проектира силата си и да сигнализира за готовността на Русия да предизвика Запада.
Тъй като напрежението между Русия и Запада продължава да нараства – особено в контекста на войната в Украйна – разполагането на „Буревестник“ може да добави още едно ниво на сложност към и без това опасния геополитически пейзаж. Въпреки това „Буревестник“ не е чудодейно оръжие и предизвикателствата, които то поставя пред сигурността на НАТО, не са нито нови, нито неуправляеми. То може да изглежда страшно на хартия, но техническата неосъществимост на мисията му ограничава неговата заплаха“, пише Ивлет, анализатор от изследователската компания CNA, в доклад във Foreign Policy.
Източник – Times of India/Превод:SafeNews