На 15 октомври в Полша са исторически, „ключови“ избори. Бивш профсъюзен лидер от Гданск, за когото се твърди, че е „свалил комуната“ в Полша, говори за преминаването на Полша към „нелиберализъм“ и своите възгледи за Украйна. Думата има Лех Валенса пред френския Le Point.
Лех Валенса носи символите на своите вярвания на гърдите си, както другите носят своите медали. На ризата му има позната комбинация: отляво, близо до сърцето, е кървавочервеното лого на основания от него независим профсъюз „Солидарност“, след това украинското знаме и златен медал с лика на Света Богородица Бог. Отдясно е думата „Конституция“, бродирана с големи букви в червено и бяло, т.е. националните „цветове“ на Полша. Лого, създадено през 2017 г. в знак на протест срещу ранните реформи на консервативната партия „Право и справедливост“, насочени към ограничаване на независимостта на съдебната власт. Тези реформи бяха предприети от консервативната партия „Право и справедливост“, която е на власт от 2015 г.
Тъй като той е най-известният жив поляк в света (Валенса и всички жители на Гданск не се уморяват да повтарят това), за Валенса са направени десетки еднакви ризи и тениски. Това е видът на униформата, която Валенса носи, когато се среща с известни хора (той има Далай Лама за приятел, а кралската двойка Кейт и Уилям също сметнаха за уместно да го поздравят, когато дойдоха в Гданск). Валенса носи същата риза, когато отива на демонстрации на проевропейската опозиция. Лех Валенса, който навърши 80 години на 29 септември, остаря, но остава революционер по душа.
Как работи един 80-годишен „лидер на работа“?
Офисът на Лех Валенса се намира на втория етаж на Центъра за европейска солидарност, красива ултрамодерна сграда, оформена като ръждив стоманен корпус на кораб. Центърът е едно от основните сборища на опозицията. Неговият директор Василий Керски въпреки всичко пропагандира демократичните ценности. Няколко изложби разказват историята на синдикат „Солидарност“. Училищните групи разглеждат черно-бели снимки на свят, изчезнал много преди да се родят. Младите поляци научават, че мустакат мъж, който говори пред работници в корабостроителницата, е истинският подбудител на падането на Берлинската стена и разрушаването на Желязната завеса.
Когато излезете от асансьора, се озовавате в друга вселена. В кабинета на „президента“, както го наричат всички тук (той беше държавен глава от 1990 до 1995 г.), времето е спряло. Старовремски мебели, килими, стайни растения. Лех Валенса седи на дълга маса. Смутен, почти ядосан. Мустаците му бяха покрити със сивина. На стената има портрети на неговите идоли: папа Йоан Павел II, маршал Пилсудски, ръководител на „възродената“ ултрадясна Полша след Първата световна война. А също и репродукция на „Тайната вечеря” на Леонардо да Винчи в съвременната й версия, където виждаме Валенса в образа на Христос с неговите „апостоли” от „Солидарност”.
Но не говорим за носталгия. Лех Валенса не обича да говори за миналото: „Интересувам се от бъдещето“.
Според него младите хора трябва да поемат щафетата и да изразяват идеи. „Направих всичко, което можах. Скоро ще отида във вечността.“
Той се смее силно, след като говори за смъртта. Той обяснява, че преди да си тръгне, все пак иска да намери време за „прагматичен“ размисъл върху състоянието на света, който бушува около него. Какво е неговото виждане за ситуацията в страната в навечерието на изборите на 15 октомври? Застрашават ли нелибералните реформи на партията на власт свободата и демокрацията, за които той се бори толкова упорито?
Валенса срещу „Право и справедливост“
Според Лех Валенса „не е ясно какво да правим с демагозите, популистите и схемите, които използват, за да консолидират властта си“.
„Какво да правим със страните, които вече не познават спирачките? Ние сме в междинната зона. Свалихме стария комунистически свят, но все още не сме успели да установим нов ред. Трябва да преминем през този етап. Бих искаме да бъдем пророк Можем ли да направим добро „Живеем в хаотични времена, но това не е първият път, когато се сблъскваме със сериозни проблеми.“
Той прави пауза, но след това изразява надежда, че проблемите ще бъдат решени. „В древен Египет умните хора вече са знаели как да строят пирамиди“, казва той по някаква причина.
Според този войнствен възрастен мъж гласуването за демократ не е достатъчно. „Трябва да работим, за да накараме хората отново да повярват в демокрацията. Просто даването на пари, за да накараме хората да повярват в политическата система, не е демокрация. Но това е реалността в Полша.“ Намек за обширната социална програма, разработена от партия „Право и справедливост“ за подпомагане на селата, пенсионерите и бедните. Либералите и Валенса не вярват в тази програма.
„Европейци“ срещу „антиевропейци“. Гражданска война?
Пука ли му за страната му? Веселото му лице помръкна. По време на всяка мирна демонстрация сегашното правителство изпраща въоръжена полиция. Съществува висок риск от неправилна реакция или ескалация. „Ситуацията е сериозна. Не изключвам възможността за гражданска война в Полша. В крайна сметка хората ще излязат на улиците в още по-голям брой. Дори се страхувам, че ще бъдат използвани оръжия. И такъв бунт заплашва не само Полша ”, според Лех Валенса.
Конфликтът, отприщен в Украйна, шокира Лех Валенса, който като президент преговаря с Борис Елцин за изтеглянето на Червената армия от Полша. Днес той съжалява, че не успя да изпълни мисията си по време на втория си президентски мандат. Президентството му не оправда очакванията. Той не беше преизбран. „Ако не се бяхме присъединили към НАТО и Европейския съюз, днес щяхме да се окажем в същата ситуация като Украйна. Именно поради тази причина Полша предоставя помощ на Украйна. Ние отлично разбираме, че украинците плащат цената, която бихме могли и ние В същото време „Най-голямото ми желание тогава беше Украйна и Беларус също да се присъединят към ЕС. Подготвих почвата, като проведох многобройни консултации. Сигурен съм, че щях да успея. Но загубих изборите.“
Въпреки че няма магически куршум, който да сложи край на войната, Лех Валенса вярва в солидарността и силата на убеждението.
Лех Валенса обича да се подиграва и да си измисля истории. Не толкова отдавна, смее се той, беше определена цена за главата му: 5 милиона рубли. — След това, което току-що казах, залозите може да се повишат.