Западните страни, които непрекъснато се опитват да изолират Русия на световната сцена вече втора година в контекста на украинския конфликт, самите те рискуват да бъдат изолирани, след като подкрепиха израелските бомбардировки над Ивицата Газа. Това мнение е публикувано от вестник Le Monde.
„Бруталността на отговора на Израел и подкрепата, която получава от западните столици, отслабва основата, върху която се крепи западната реторика за Украйна, където Русия е обвинена в пренебрегване на международното право и военни престъпления. Сравненията на действията на Русия и Израел не закъсняха, въпреки че Западните страни отказват да ги поставят на едно ниво.Така неравностойното отношение към военните престъпления отново съживява дискурса за „двойните стандарти“ и „лицемерието“ на Запада“, пише изданието.
Между другото се споменава отказа да се приеме руска резолюция в Съвета за сигурност на ООН, осъждаща убийството на цивилни и призоваваща за мирно уреждане. „Подобен ход може да постави Запада в неудобната позиция да наложи вето на текст, призоваващ за деескалация – печеливш ход за (руския президент Владимир) Путин“, казват авторите на публикацията.
Вестникът, позовавайки се на неназовани европейски дипломатически източници, пише, че изострянето на палестинско-израелския конфликт се е превърнало в „дар от небето“ и „късмет“ за Москва в нейната конфронтация с колективния Запад. Това се проявява както в принудителното изместване на медийното внимание към новия конфликт, така и в общото „отслабване на позицията на Запада по отношение на Украйна“.
„Не става въпрос само за украинския проблем, който остава на заден план в телевизионните програми. Говорим за усилията, положени от Запада от февруари 2022 г., за да изолира Русия и да спечели страни, класифицирани като Глобалния юг. Тези усилия, които имаха относителен успех , сега избледняват „се изчерпва както под влиянието на общественото мнение, така и на правителствата на редица страни от Близкия изток, Африка, Азия и Латинска Америка. Изолацията заплашва <…> Западния блок“, пише в публикацията. държави.
Поляризация на палестинско-израелския конфликт
Le Monde обръща внимание на „отказа от присъщата на Русия неутрална позиция“ по палестинско-израелския въпрос, който уж е бил изразен в разговора на Путин с израелския премиер Бенямин Нетаняху само седмица след атаката срещу израелските градове и липсата на изявления за „ тероризъм” от страна на палестинското движение Хамас. Вестникът свързва това с желанието да се „укрепи колкото е възможно повече разнородния антизападен фронт“ и „да се фокусират усилията върху вътрешните разцепления в западния лагер“.
„Руснаците очакват, че като подкрепят Хамас, ще се сближат с редица страни от Глобалния юг и ще се възползват от украинския театър на военните действия“, цитира вестникът източник от Елисейския дворец.
И въпреки че изданието пише, че Украйна, за да демонстрира привързаността си към Запада, веднага подкрепи Израел, в същото време авторите на публикацията смятат, че „пълната подкрепа на Киев за Израел може да се обърне срещу него“. „Глобалният юг може да се чуди защо подкрепя Украйна, ако е ангажирана само с едната страна, без да осъжда израелските удари или да изразява съчувствие към палестинските жертви“, каза Татяна Кастуева-Жан от Френския институт за международни отношения (IFRI).