Всички онлайн магазини за продажба на лекарства от Турция са подложени на проверка. Инспекцията се извършва от Комисията за защита на потребителите (КЗП).
Какви са мотивите на Комисията?
- На първо място тези интернет страници не отговарят на законовите изисквания за търговия с лекарства. Те обаче са предпочитани от гражданите заради високите цени у нас.
- Наред с това по аптеките е регистриран сериозен дефицит на определени медикаменти. Това кара хиляди българи да се снабдяват с тях онлайн.
- От комисията отбелязват и, че онлайн продуктите нямат ясен произход. Също така не се знае как са съхранявани и често се употребяват без лекарско предписание.
Иначе търговията с лекарства от Турция процъвтява.
И това се случва не само в интернет, а и по всеки панаир и десетки пазари в страната. Има информация, че търговците обикалят с микробуси с написани на ръка надписи.
Една от страниците е вече забранена от КЗП
Акцията е извършена със съдействието на ГДБОП. Оказва се обаче, че сайтът е „възкръснал“ с леко променвено име и отново продава турски лекарства. Зад сайта стои физическо лице. Глобите, които може да му наложи КЗП за множеството нарушения, надхвърлят 50 000 лева. Мъжът обаче е неоткриваем.
„И сме канили търговеца и сме опитвали на място да го посетим. Не е връчен актът по отношение на първия сайт, за който вие ни сезирахте“, обясни пред телевизията Мария Филипова, председател на комисията. Агенцията за лекарствата пък, която следи за незаконна търговия с неразрешени медикаменти, не е отговорила на въпросите и не се знае направила ли е нещо по въпроса.
По думите на магистър-фармацевта Димитър Маринов, който е и председател на Българския фармацевтичен съюз това, че е записана такава глоба в закона, въобще не означава, че тя е налагана.
„Аз поне нямам информация някога да е налагана точно тази санкция“, пояснява той.
Парадокс
Незаконната търговия с лекарства у нас не е престъпление, а административно нарушение. Фармацевтите от години искат това да се промени. Александър Симидчиев – депутат от ПП-ДБ и председател на парламентарната здравна комисия, обаче смята, че това няма да реши проблема. Той иска, вместо това, затягане на контрола при куриерските услуги.
„Може да има ангажимент пред куриерската фирма да бъде декларирано, че въпросната пратка не съдържа определени опасни за живота и здравето неща. Ако някой реши да прати такива неща, ще предостави декларация с невярно съдържание на базата, на която цялата строгост на закона може да бъде прилагана“, смята Симидчиев. Такова ограничение обаче лесно може да бъде заобиколено, а и голяма част от тази търговия тече не онлайн, а директно по пазарите.
SafeNews припомня, че в аптеките е регистриран сериозен недостиг на лекарства.
За това сигнализира председателят на Асоциацията на собственици на аптеки Николай Костов. Според него причината е интензивен износ на медикаменти. Той обаче увери, че аптеките няма да спрат безплатните лекарства, изписвани по рецепти.
„Това плащане е само част от плащанията на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) към аптеките. Въпреки че то не е малко, няма да е определящото. Решение ще се намери, ще бъдат освободени пари от резерва на Касата“, допълни Костов.
Източник: БНТ