Кузман Илиев, финансов и икономически анализатор и основател на движението „България може“ в коментар пред SafeNews потвърди налагащата се след изборите теза, че правителство ще може да бъде подкрепено от ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН. Според него такъв е бил замисълът, дори са разпределени вече позициите. Кузман Илиев нарече суматохата около съставянето на правителството „свирен мач“. Той допусна, че в един момент може да се появят и други играчи, за които да се прецени дали да бъдат вкарани в тази сглобка. Или да понатрупат малко опит и да бъдат в последствие активирани.
„Опитни политици като Борисов и Пеевски имат повече козове в ръкава. Отколкото това, което се вижда на пръв поглед. Да не кажа, че конете които се състезават, са добронамерени за евентуални партньорства. В крайна сметка това е политическата игра. Тя е такава. Въпросът е, че наистина трябва да освободим системата за нови идеи, за хората с принципи, за тези, които се считат по-скоро за общественици. Защото в един момент това, което ще се получи, е, че хората, бидейки толкова отвратени от системата, така я делегитимират, че става контрапродуктивно да участваш с партията си. Защото си част от т.н. статукво, което никой не харесва и не иска. И както си мислиш, че владееш всичко, се оказва, че огромна част от хората не те искат. Което в демокрацията, а и в тоталитаризма, означава крах. Така падат и на-големите диктатори. Мнозинството в един момент ти казва: не на теб“, допълни анализаторът.
Кузман Илиев оцени нееднозначно изборните резултати. Той ги нарече страхотна двойка, която за пореден път е зацафарила нашите политически партии, нашата политическа система и представителство. За него сривът на доверието на българските граждани е убийство за демокрацията.
„Това означава, че представите за демокрация не се случват. Ако не е демокрация, тогава какво е? Щом партиите са изключително зависими от финансирането на няколко по-големи олигарха. Получава се, че част от големите бизнеси и олигарси взимат партии, които нямат нищо общо с нормалните българи, които всеки ден работят и искат България да се развива. И се получава, че системата е по-скоро плутокрация. Може би демокрация по Аристотел. Там са гледали на републиката като възможност за нещо разумно. Получава се, че много малки групи управляват цялото общество, само защото отвращават хората да гласуват. Остава да гласуват много малка част от избирателите със стимули, заплахи или принуда. Така се контролира всичко с много малко усилия. Дори с много малки средства в сравнение със залога: няколко милиона за чудесните резултати на кампанията. И става ясно, че говорим за управление на бюджет от 80-90 млд., изчисли изборният „интерес“ Кузман Илиев.
Той разказа, че никак не е лесно независим кандидат да се яви на изборите.
„В крайна сметка смятам, че експеримент завърши доста добре. Тъй като неговата цел беше да покажа на хората, че няма нужда от цинизъм. Няма нужда от някой друг от установените играчи, от гръб, политически партии, пари. Може само с това, което говорим и правим, да спечелим вниманието на нормалните хора. Аз успях да победя хора като г-н Стефан Янев, Татяна Дончева, „Зелено движение“ на Борислав Сандов. Давате ли си сметка“? Става дума за партии, лица, които бяха с огромен ресурс. Те участваха в дебатите и на практика са управлявали държавата само допреди няколко месеца. Независимият кандидат е в по-сложна позиция – без медийно покритие, без участие в дебатите, без билбордове, без реклама в социалните мрежи. И това е само защото добри колеги като вас ми даваха възможност да се чуят идеите ми, подчерта създателят на „България може“ Кузман Илиев.
Според Кузман Илиев да си независим кандидат е толкова отчайващо и то обяснява защо само той се е явил на тези избори.
„Трябват 2500 валидни подписа. Това означава, че трябва да влезеш в конкуренция с партиите, които събират подписи. Хората са изключително наплашени да дават своите лични данни. Гледат в новините често пъти не дотам издържани репортажи и не знаят, дали може да се вземе кредит с чуждо ЕГН. Затова казват: ще те подкрепим с подписи, но не искаме да си дадем ЕГН-то. Което прави подписа невалиден. А влезеш ли в изборното състезание, държавата е предвидила нещо много прилично – 5 хил. лева по закон. Като махнете ДДС-то излизат около 4 хил. лева. Това за бюджет по време на кампания разбито по тарифите на медиите е много малко. Но човек като мен, който има опит в медиите, има идея, визия и желание да участва точно като гражданин и да му се чуят идеите, винаги има възможности. Аз заложих много на интернет, на обръщение към хората“, разказа общественикът Кузман Илиев.
Той не изключва варианта създаденото от него преди два месеца и половина движение „България може“ да регистрира като партия. С условието: ако хората го подкрепят и има достатъчно подписи. Той уточни, че със сигурност това, което говорят и правят, ще бъде много бавно, устойчиво и базирано на добра философия за България.
„Аз и в живота съм така: единият крак напред, след това – с другия. И стъпка по стъпка се учат уроците и се прави както трябва. Със знание и със събран личен опит – най-ценния. С тестването на хората, които влизат в такова нещо. Защото когато се постигне някакво успехче, бързо се събират хора и искат веднага да вземат властта. Това не са хора, които наистина изповядват идеите на „България може“. Не вярват всъщност, че наистина България може. Нямат добра икономическа, политическа и историческа подготовка, за да са добри общественици. Нашият път е дълъг. Устойчив. С дейно участие в политическия живот. Избори ще има доста често, за добро или лошо. Аз и „България може“ ще участваме в тях под всякаква форма. Избирателите са обективни и е доста обнадеждаващо, че ако имаш такова политическо поведение, то може да бъде възнаградено, заключи Кузман Илиев.