Никой няма да се осмели да иска касиране на изборите. И не защото няма основание, никой няма да прояви смелост. Това заяви бившият конституционен съдия и преподавател по конституционно право проф. Пламен Киров.
„Кутията на Пандора може да се отвори, а тя е много дълбока, защото първо да видим качеството на избирателните списъци – колко милиона са включени, колкото няма население България“, предупреди Киров.
И коментира процедурата за касиране на изборите, както и „дупките“ в изборния процес и резултатите.
Непризнаването на изборите могат да искат 1/5 от народните представители – 48, главен прокурор, президент, ВКС и др.
Самият Киров е бил в състава на Конституционния съд, занимавал се през 2009 г. с казуса с резултатите в Турция. Решението излиза през 2010 г. Той уточни, че, по чл. 305 и 306 лицата, които се жалят, трябва да сезират лицата, които могат да се обърнат към Конституционния съд. По думите му, никой не може да задължи субектите по чл. 150 ал. 1 от Конституцията.
„Мисля, че се намираме в такава хипотеза и никой няма да сезира Конституционния съд“, допълни той.
Проф. Киров разкри, че процедурата е много сложна поради мащаба на гласуването.
„Това не е единственият казус, разглеждан от Конституционния съд. Преди това имаше друг с 18 гласа в секция Русе, които не бяха отчетени правилно, оказа се, че са отчетени за друга партия и бяха 3 мандата“, припомня преподавателят по Конституционно право.
За процедурата на обжалване Киров обясни, „че няма как да бъде проста и защото самата Конституция дава две възможности да се атакуват изборите“. И допълни, че е важно да се види по какъв начин нарушенията на Закона се проектират върху самия резултат.
Бившият конституционен съдия открива доста пропуски в самия изборен процес.
Проф. Киров припомни, че много хора са включени в повече от един избирателен списък.
„А тези, които гласуват в чужбина и се дописват? Те фигурират в България по постоянен адрес, а колко са гласували двойно? ЦИК прави проверка след няколко месеца, след срока за обжалване. Второ колко протоколи са били сгрешени и как се поправят грешките за да бъдат преброявани гласовете? Някои протоколи изглеждат ужасно, но някой ЦИК гледа звездното небе“, допълни той.
Източник: БНР